Burmilla: Tajemná krása kočičího plemene v přírodě

Burmilla

Historie plemene burmilla

Historie plemene burmilla sahá až do roku 1981, kdy v Británii došlo k neplánovanému křížení mezi kočkou plemene burma a kočkou plemene perská. Výsledkem byly koťata s krásným stříbřitě šedým kožichem a zelenýma očima. Toto nové plemeno bylo pojmenováno burmilla a brzy získalo popularitu díky své elegantní kráse a přátelské povaze. Burmilla je dodnes ceněná pro svou tajemnou krásu a láskyplnou povahu.

Fyzický popis a charakteristické rysy

Burmilla je středně velká kočka s elegantní a štíhlou postavou. Její srst je středně dlouhá, jemná a lesklá, tvořící plné límce kolem krku. Charakteristickým rysy jsou zlatavě stříbrné nebo platinové odlesky srsti, které vytvářejí efekt "stínovaného" zbarvení. Jejich oči jsou mandlovitého tvaru a mají zeleno-zlatavý odstín. Burmilly mají také krásné, zaoblené uši s lehkými chloupky na jejich koncích. Jejich temperament je klidný, přátelský a inteligentní, což z nich činí skvělé společníky pro rodiny i jednotlivce.

Péče o kočku plemene burmilla

Péče o kočku plemene burmilla vyžaduje pravidelné kartáčování srsti, která je jemná a hedvábná. Doporučuje se česání minimálně dvakrát týdně, aby se zabránilo tvorbě chuchvalců a zmatených chomáčků. Koupel by měla být prováděna pouze v případě skutečné potřeby, aby nedošlo k poškození přirozeného ochranného filmu na srsti. Dbejte na pravidelnou kontrolu u veterináře a dodržujte vakcinaci a odčervování dle doporučení odborníka. Kočka burmilla si také ráda hraje a potřebuje dostatek prostoru k pohybu, proto je vhodné zajistit jí dostatek hracích pomůcek a stimulace.

Zdravotní rizika spojená s tímto plemenem

Zdravotní rizika spojená s plemenem burmilla jsou obecně nízká, ale jako u každého plemene existují specifické zdravotní problémy, na které by měli majitelé být pozorní. Mezi tyto potenciální problémy patří geneticky podmíněné onemocnění ledvin nazývané amyloidóza, která se může vyskytnout u některých linií burmill. Dále je důležité dbát na správnou stravu a pravidelnou kontrolu hmotnosti, protože burmilly mají sklony k nadváze, což může vést k dalším zdravotním komplikacím. Je tedy důležité pravidelně navštěvovat veterináře a dodržovat doporučení ohledně péče o zdraví této krásné kočičí rasy.

Specifické potřeby a nároky na stravu

Burmilla je plemeno koček s vysokým energetickým metabolismem, což znamená, že potřebují stravu bohatou na bílkoviny. Doporučuje se kvalitní suché granule nebo mokré konzervy s vysokým obsahem masa. Je důležité dodržovat doporučené denní dávky podle váhy a aktivity kočky. Burmilly mají tendenci k obezitě, proto je důležité kontrolovat jejich stravu a zajistit jim dostatek pohybu. Doporučuje se také pravidelně měnit druhy potravy, aby se předešlo alergiím a nedostatkům živin. Dostatek čerstvé vody by měl být vždy k dispozici pro správnou hydrataci kočky.

Důležité informace pro potenciální majitele burmilly

Pro potenciální majitele burmilly je důležité mít na paměti, že tato kočka je velmi společenská a miluje pozornost. Jejich inteligence a hravost vyžadují mentální stimulaci a interakci s lidmi. Burmilly jsou také známé svou láskou k hlasitému mávání ocasem a mohou být velmi komunikativní. Je důležité zajistit jim dostatek prostoru pro pohyb a hraček k rozvoji fyzických schopností. Při výběru potravy je vhodné preferovat kvalitní krmivo odpovídající jejich výživovým potřebám.

Publikováno: 13. 03. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Radmila Vlčková

Tagy: burmilla | kočičí plemeno