Jalovec: Poklad českých hor

Jalovec

Popis jalovce

Jalovec (Juniperus) je rod stálezelených jehličnatých dřevin z čeledi cypřišovitých. Zahrnuje asi 60 druhů rozšířených po celém světě, od arktických oblastí až po tropy. Jalovce se vyskytují v různých tvarech, od nízkých plazivých keřů až po vysoké stromy.

Charakteristickým znakem jalovců jsou jejich šupinovité nebo jehlicovité listy a aromatické plody, jalovčinky. Jalovčinky jsou vlastně šišky s dužnatými a srostlými šupinami. Mají modrou, černou nebo červenohnědou barvu a používají se jako koření, zejména do ginu.

Jalovce jsou nenáročné dřeviny odolné vůči suchu a mrazu. Dobře snášejí i znečištěné ovzduší. V zahradách se pěstují jako okrasné dřeviny pro svůj atraktivní vzhled a nenáročnost.

Druhy jalovců v Česku

V České republice se přirozeně vyskytují dva druhy jalovců: jalovec obecný (Juniperus communis) a jalovec chvojka klášterská (Juniperus sabina). Jalovec obecný je rozšířenější a najdeme ho na pastvinách, stráních i v lesích. Dorůstá výšky až 10 metrů a má charakteristické špičaté jehlice. Jalovec chvojka klášterská je vzácnější a roste převážně na skalách a kamenitých stráních. Je nižší než jalovec obecný a má šupinovité jehlice. Oba druhy jsou dvoudomé, to znamená, že se vyskytují samčí a samičí rostliny. Plody jalovce, nazývané jalovčinky, se používají v kuchyni jako koření a pro výrobu alkoholických nápojů, například ginu.

Výskyt a rozšíření

Roste hojně od nížin do hor. Najdeme ho na loukách, pastvinách, okrajích lesů, v příkopech i na rumištích. Preferuje slunná stanoviště a vlhčí, na živiny bohaté půdy. Je rozšířen po celé Evropě a Asii, zavlečen byl i do Severní Ameriky. V České republice se vyskytuje na celém území, místy je velmi hojný.

Použití jalovce

Jalovec, konkrétně jeho plody, nachází široké uplatnění v kuchyni i lidovém léčitelství. V gastronomii se sušené jalovcové bobule používají jako koření, které dodává pokrmům zvěřiny, omáčkám a marinádám specifickou zemitou chuť a aroma. Jsou také nepostradatelnou ingrediencí při výrobě ginu a borovičky.

V lidovém léčitelství se jalovec používá pro své dezinfekční a protizánětlivé účinky. Čaj z jalovcových bobulí může pomoci při problémech s močovými cestami, nadýmáním a nechutenství. Jalovcová silice se přidává do mastí a gelů určených k léčbě kožních onemocnění a bolestí svalů a kloubů.

Je důležité si uvědomit, že jalovec by se neměl užívat dlouhodobě a ve vysokých dávkách, jelikož může dráždit ledviny. Těhotné a kojící ženy by se měly konzumaci jalovce vyhnout.

Pěstování jalovce

Jalovce (Juniperus) patří mezi nenáročné a odolné dřeviny, které se snadno pěstují i v našich podmínkách. Preferují slunná stanoviště s dobře propustnou půdou. Jsou tolerantní k suchu a mrazu, takže se hodí i do drsnějších oblastí.

Při výsadbě jalovců je důležité zvolit jim dostatečně prostorné stanoviště, protože se jedná o poměrně rychle rostoucí dřeviny. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být alespoň 1 metr, u větších druhů i více.

Jalovce nevyžadují pravidelnou zálivku, postačí jim občasná závlaha během suchých období. Hnojení není nutné, ale pokud chcete podpořit jejich růst, můžete je na jaře přihnojit pomalu rozpustným hnojivem.

Řez jalovců se provádí na jaře před začátkem vegetace. Odstraňují se poškozené, suché a nevzhledné větve. Jalovce lze tvarovat i do různých tvarů, ale je důležité řezat je opatrně, aby nedošlo k poškození rostliny.

Zajímavosti o jalovci

Jalovec, stálezelený jehličnan s aromatickými plody, ukrývá mnoho zajímavostí. Věděli jste například, že jalovcové dřevo je velmi odolné vůči hmyzu a hnilobě? Díky tomu se používalo na výrobu trvanlivých předmětů, jako jsou sudy, hole nebo dokonce rakve. Jalovcové bobule, které známe jako jalovčinky, jsou ve skutečnosti šišky s dužnatými šupinami. Dozrávají až dva roky a používají se v kuchyni jako koření, zejména do ginu a různých marinád. V minulosti se jalovci přisuzovaly magické účinky a používaly se k odhánění zlých duchů a nemocí. I dnes se s ním můžeme setkat v aromaterapii, kde se jeho esenciální olej využívá pro své uklidňující a dezinfekční účinky.

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Eliáš Dvořák

Tagy: jalovec | rostlina