Kouzlo hlohyně: Květinová něha v divoké přírodě

Hlohyně

Hlohyně: Co to vlastně je?

Hlohyně, pro mnohé záhadné slovo, ve skutečnosti označuje plod hlohu, keře s krásnými bílými květy. Ano, slyšíte správně, hloh není jen tak ledajaký keř. Na jaře nás okouzluje svými něžnými květy, které se s oblibou používají v lidovém léčitelství pro jejich blahodárné účinky na srdce a cévy. Na podzim se pak hloh promění v bohatě obsypaný keř plný drobných červených plodů – hlohyní. Tyto plody, připomínající miniaturní jablíčka, v sobě ukrývají množství vitamínů a antioxidantů. Chuťově jsou hlohyně sladkokyselé, s mírně trpkou dochutí. Dají se konzumovat syrové, ale častěji se z nich připravují lahodné marmelády, sirupy, šťávy nebo čaje. Hlohyně jsou zkrátka malým podzimním zázrakem, který potěší nejen naše chuťové pohárky, ale prospěje i našemu zdraví.

Druhy hlohyně v Česku

V České republice se můžeme setkat s několika druhy hlohyně, ať už původními, nebo pěstovanými. Mezi ty nejznámější patří hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea), která je u nás běžně k vidění v parcích a zahradách. Její krása vynikne na podzim, kdy se obsype zářivě červenými plody. Dalším oblíbeným druhem je hlohyně úzkolistá (Pyracantha angustifolia), která se pyšní oranžovými až červenooranžovými plody. Pro svou odolnost a nenáročnost je oblíbenou volbou do živých plotů. Méně známá, ale o to krásnější je hlohyně Davidova (Pyracantha davidiana) s plody žluté barvy.

Ačkoliv se hlohyně řadí mezi okrasné keře, její květy jsou neméně půvabné. Drobné, bílé kvítky uspořádané v bohatých chocholících zdobí keře od května do června a lákají včely a další hmyz. Pro svou nenáročnost, krásu květů i plodů si hlohyně zaslouží své místo v každé zahradě.

Kde hlohyně najdeme?

Hlohyně, ty krásné a užitečné rostliny, se vyskytují na mnoha místech po celém světě. V České republice je najdeme jak v přírodě, tak i na zahradách. Divoké hlohyně preferují slunná a sušší stanoviště, často je najdeme na okrajích lesů, mezích, stráních a pastvinách. Mají rády propustnou půdu bohatou na živiny. Na zahradách se pěstují různé druhy a kultivary hlohyní, které se liší barvou květů, tvarem listů a vzrůstem. Oblíbené jsou nízké půdopokryvné druhy, ale i vzpřímené kultivary vhodné do živých plotů. Hlohyně jsou nenáročné na péči a odolné vůči chorobám a škůdcům. Jejich květy lákají včely a další opylovače, plody jsou potravou pro ptáky. Při sběru hlohyně v přírodě dbejte na to, abyste nesbírali chráněné druhy a abyste nepoškodili rostliny ani jejich okolí.

Vlastnost Hlohyně
Barva květu Bílá, růžová
Období květu Květen - červen

Krása květů a plodů

Hlohyně, keř známý svými zářivě červenými plody, je pastvou pro oči nejen na podzim, ale i na jaře, kdy rozkvétá svými něžnými květy. Tyto květy, obvykle bílé nebo narůžovělé, lákají svou vůní včely a motýly, kteří se starají o jejich opylení. Právě díky opylení se pak můžeme těšit na plody plné vitamínů. Ačkoliv se krása květů hlohyně nedá srovnávat s pestrobarevností a rozmanitostí květů jiných rostlin, má své nezaměnitelné kouzlo. Jemné květy, obklopené svěží zelení listů, působí křehce a elegantně.

Květiny, ať už se jedná o luční kvítí, okrasné zahradní květiny nebo exotické druhy, jsou symbolem krásy a rozmanitosti přírody. Jejich tvary, barvy a vůně nás fascinují a inspirují. Květiny jsou nedílnou součástí našeho života, ať už jako dekorace našich domovů, symbol lásky a úcty nebo jako zdroj inspirace pro umělce.

Hlohyně a léčivé účinky

Hlohyně, známá také jako skalník, je okrasný keř, který na podzim zdobí zahrady svými barevnými plody. Méně se ví, že kromě krásy skrývá i léčivé účinky. Zejména květ hlohyně, který se sbírá na jaře, je ceněný v lidovém léčitelství. Obsahuje flavonoidy, třísloviny a další prospěšné látky.

Nálev z květů hlohyně se tradičně používá pro podporu srdce a cév. Pomáhá snižovat krevní tlak, zlepšuje prokrvení a působí proti bušení srdce. Díky svým uklidňujícím účinkům se doporučuje při stresu, nespavosti a nervozitě. Hlohyně je tak skvělým příkladem, jak krása a užitek mohou jít ruku v ruce.

Hlohyně v zahradě

Hlohyně, známá také jako Pyracantha, je okrasný keř, který do vaší zahrady vnese krásu a eleganci. Její zářivě červené, oranžové nebo žluté plody, připomínající drobné jablíčka, zdobí zahradu od podzimu až do zimy. Hlohyně je nenáročná na pěstování a odolná vůči chorobám, což z ní činí ideální rostlinu i pro začátečníky.

Kromě plodů je hlohyně atraktivní i svými bílými květy, které se objevují na jaře a lákají včely a motýly. Její trnité větve poskytují úkryt ptákům a drobným živočichům a zároveň slouží jako přírodní ochrana před nezvanými hosty. Hlohyně preferuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Lze ji pěstovat jako solitérní keř, živý plot nebo ji nechat pnout po pergole či zdi. Pravidelný řez po odkvětu pomůže udržet kompaktní tvar a podpoří bohaté kvetení v dalším roce.

Hlohyně je krásným doplňkem každé zahrady a potěší vás svými květy i plody po mnoho let.

Ochrana hlohyně v přírodě

Hlohyně, krásný a užitečný keř, je v české přírodě chráněný. Jeho ochrana se vztahuje jak na planě rostoucí druhy, tak i na jejich plody – hložinky. Tyto červené plody jsou sice jedlé a využívají se v potravinářství a léčitelství, ale jejich sběr ve volné přírodě je zakázán. Důvodem ochrany hlohyně je především zachování biodiverzity. Hlohyně je důležitým zdrojem potravy a úkrytu pro mnoho druhů hmyzu a ptáků. Její květy lákají včely a další opylovače, čímž přispívá k rovnováze ekosystému.

Kromě toho má hlohyně i významnou estetickou hodnotu. Její bílé květy na jaře a červené plody na podzim zkrášlují krajinu a přinášejí radost lidem. Proto je důležité chránit hlohyně a dopřát jí prostor k růstu a rozmnožování. Pokud si chcete hlohyně natrhat pro vlastní potřebu, je možné si ji vypěstovat na zahradě. Existuje mnoho druhů a kultivarů hlohyně, které se liší tvarem, barvou květů a plodů. Pěstování hlohyně je nenáročné a odmění vás nejen krásou, ale i chutnými a zdravými plody.

Publikováno: 17. 09. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Radovan Petřvald Příjmení: Záhoří

Tagy: hlohyně