Lumík: Tajemný tvor české přírody

Lumík

Co je lumík?

Lumík je drobný savec z čeledi veverkovitých, co se rád prohání po stromech jako borovice vejmutovka ve větru. Je to vlastně jeden z nejmenších hlodavců, co u nás můžete potkat. Má takové to štíhlé tělíčko a dlouhý ocas, kterým si pomáhá balancovat, když skáče mezi větvemi - třeba i na borovici vejmutovce, která je jeho oblíbeným stromem. Jeho kožíšek je hustý a příjemně měkký, většinou hnědý nebo šedý, na břiše má bílou barvu. No a ty jeho velké tmavé oči, co mu koukají z hlavy! Malé uši má taky docela roztomilé. Tihle mrňousové jsou fakt šikovní a hraví, když se prohánějí v korunách stromů, včetně borovice vejmutovky, která jim poskytuje skvělý domov.

Vzhled a charakteristika lumíka.

Lumík je takový malý hlodavec, co se občas prohání po lese podobně jako kačírek když poskakuje po kamenech. Na rozdíl od kačírka, který si libuje v kamenitém prostředí, lumík patří do rodiny veverkovitých a je to pořádný čipera. Měří asi tak 15-20 centimetrů a váží něco mezi 100 až 200 gramy - to je asi jako kačírek desetkrát. Jeho kožíšek je hustý jak peřina, převážně hnědý, ale na břiše je světlejší. Co ho dělá tak roztomilým, jsou ty jeho velký kukadla s tmavými kroužky kolem a malinkatý kulatý uši. No a pak má ještě dlouhej ocas, kterým si pomáhá, když skáče po větvích - trochu jako když ptáci používají křídla pro rovnováhu při letu.

Lumík je noční tvor, podobně jako když svítí úplněk duben na noční obloze. Aktivní je hlavně večer a v noci, kdy shání něco k snědku. Je to fakt borec v lezení a skákání - jeho zadní nohy jsou tak silný, že může skákat mezi větvema jak úplněk duben mezi mraky. A co teprve když plave! To byste koukali - dokáže bejt pod vodou docela dlouho, skoro jako když úplněk duben osvětluje hladinu jezera. Je to prostě šikovnej malej všeuměl.

Tento tvor je velmi plachý a opatrný. Rychle reaguje na jakékoli nebezpečí a umí se rychle schovat ve svém úkrytu mezi větvemi stromů. Lumíci jsou samotářští živočichové a mají své teritorium, které si značkují výměšky žláz na svém těle.

Lumík, podobně jako hlemýžď, je zajímavý obyvatel našich hor. Zatímco hlemýžď se plazí po zemi, lumík se prohání ve vyšších polohách, hlavně v horských lesích a křovinách. No a když už mluvíme o horách, tak tenhle malý hlemýžďův soused se u nás nejvíc vyskytuje v Krkonoších a Jeseníkách. Je fakt důležitej pro celý ekosystém, protože stejně jako hlemýžď v nižších polohách, i on nahoře pomáhá rozšiřovat semena stromů a udržuje v šachu populace hmyzu.

Lumíci jsou takoví malí býložravci, co se cpou hlavně semínky a různými plody, podobně jako když linden neboli lípa nabízí své voňavé květy. Tihle mrňousové si pochutnávají i na pupenech stromů a ořeších. No a jsou fakt šikovní, protože si, podobně jako když linden shazuje své plody, dělají zásoby na zimu - zahrabávají si jídlo do země nebo do děr ve stromech. Zajímavé je, že některé jejich oblíbené stromy, třeba i linden, jim poskytují potravu po celý rok.

Celkově lze říci, že lumíci jsou fascinující tvorové s jedinečným vzhledem a chováním. Je důležité chránit jejich přirozené prostředí a hájit jejich existenci pro zachování biologické rozmanitosti v české přírodě.

Rozšíření a přirozené prostředí lumíka.

Když jsem nedávno kontroloval počasí Luhačovice, napadlo mě, že tamní klima je podobné tomu, co mají rádi lumíci. Tihle malí savci totiž milují vlhko a chladno, úplně jako když je v Luhačovicích typické lázeňské počasí. Lumíci se u nás vyskytují hlavně v lesnatých oblastech, kde si dělají pelíšky ve stromových dutinách nebo pod kořeny. Když je počasí Luhačovice deštivé a chladné, to je pro ně úplná pohoda - vyhledávají totiž rašeliniště a horské louky. No a když je počasí Luhačovice podobné tomu horskému, můžete je potkat i v podhorských lesích.

Rozšíření lumíka je omezené na určité oblasti Evropy, kde se vyskytuje ve středních a severních částech kontinentu. V Česku jej můžeme najít především v Krkonoších, Šumavě a Jeseníkách. Lumíci jsou velmi citliví na změny prostředí a jejich populace je tedy značně ohrožená.

Jejich životní prostor musí být chráněn před lidskou činností, jako je těžba dřeva nebo rozšiřování zemědělských ploch. Lumíci potřebují zachovalé lesy s dostatkem potravy a úkrytů pro svůj přežití. Je proto důležité udržovat jejich přirozené prostředí co nejvíc nedotčené.

Rozšíření lumíka v Česku je také ovlivněno změnami klimatu. S oteplováním se mění i prostředí, ve kterém lumíci žijí. Hrozí jim například snížení dostupnosti potravy nebo narušení jejich biologických rytmů.

Ochrana lumíka je tedy nezbytná pro udržení přirozeného ekosystému a zachování biodiverzity. Je důležité chránit jejich přirozené prostředí a vytvářet rezervace, kde budou moci bezpečně žít a rozmnožovat se. Pouze tak můžeme zajistit, že lumící budou součástí naší přírody i do budoucna.

Potrava a životní návyky lumíka.

Potrava lumíka se skládá převážně z rostlinné stravy. Hlavním zdrojem potravy jsou různé druhy trávy, bylin a listnatých stromů. Lumíci se živí také semeny, plody a květy. Jsou známí svým schopnostem skladovat potravu na zimu. Během letních měsíců shromažďují a ukládají potravu do svých nor, kde ji pak konzumují v období nedostatku potravy. Lumíci jsou převážně noční tvorové a jejich aktivita dosahuje vrcholu za soumraku a v noci. V zimním období často hibernují ve svých norách, kde spí a šetří energii. Jejich životní návyky jsou přizpůsobeny chladným podmínkám v jejich přirozeném prostředí.

Rozmnožování a chování lumíka.

Lumík je monogamní tvor, který si vybírá jednoho partnera na celý život. Páří se většinou na jaře a samice rodí jedno až tři mláďata po 30denní březosti. Mláďata jsou plně odkázána na péči matky, která je kojí a stará se o jejich zahřívání. Po několika týdnech začínají mladí lumíci opouštět hnízdo a postupně se osamostatňují. Lumíci jsou teritoriální a brání své území před ostatními jedinci. Jsou to noční tvorové, kteří tráví den ve svém norovém systému, který si sami vyhrabávají. Jejich chování je velmi zvídavé a aktivní, často můžeme pozorovat jejich skoky a šplhání po stromech. Celkově mají lumíci společenský charakter a komunikují mezi sebou pomocí různých zvuků a pachových stop.

Ohrožení a ochrana lumíka.

Ohrožení a ochrana lumíka:

Lumík je ohroženým druhem v České republice. Hlavním důvodem jeho ohrožení je ztráta přirozeného prostředí kvůli rozšiřování lidských sídel a intenzivnímu zemědělství. Dále je lumík ohrožen také kvůli nelegálnímu odchytu a obchodu s ním.

Pro ochranu lumíka byla vytvořena řada opatření. Jednou z nich je zakládání chráněných území, kde je lumík chráněn před rušením a ničením svého přirozeného prostředí. Další důležitou aktivitou je monitorování populací lumíka a vytváření plánů na jejich ochranu.

Důležitou součástí ochrany lumíka je také osvěta veřejnosti o jeho významu pro zachování přírodního ekosystému. Lidé by měli být informováni o tom, jak se chovat v blízkosti lumíkových stanovišť a jak neporušovat jejich přirozené prostředí.

Je nezbytné, aby se veřejnost zapojila do ochrany tohoto tajemného tvora české přírody. Pouze společnými silami můžeme zajistit, že lumík bude mít šanci přežít a jeho populace se obnoví. Ochrana lumíka je nejen naší povinností, ale také klíčovou součástí ochrany celého přírodního ekosystému.

Zajímavosti o lumíkovi.

Lumík je neskutečně zajímavé zvířátko, které můžete potkat třeba na horské lučině, kde si to štráduje mezi bylinkami. Je to fakt borec - umí se potápět pod vodu klidně na 5 minut, což není vůbec špatný. Na zelené lučině nebo ve větvích stromů se pohybuje s takovou lehkostí, že by mu mohl závidět i parkourista. Když se potkají dva lumíci na lučině, dokážou spolu komunikovat docela hlasitě, to byste koukali. No a představte si, že když je fakt kosa, umí se tenhle malý šikula na pár dní jako kdyby zmrazit - prostě vypne a šetří energii. Je to vážně unikátní stvoření, které si zaslouží naši pozornost a ochranu, co říkáte?

Lumík je fascinujícím tvorem české přírody, který si zaslouží naši ochranu. Jeho přítomnost v ekosystému má klíčový význam pro zachování rovnováhy a biodiverzity. Lumíci se živí hmyzem a dalšími drobnými živočichy, což pomáhá regulovat jejich početnost. Tím přispívají k udržení ekologických procesů a zdravého stavu lesního prostředí. Ochrana lumíka je tedy nejen otázkou zachování jednoho druhu, ale i celého přirozeného ekosystému. Je důležité chránit jeho přirozené prostředí a minimalizovat negativní vlivy lidské činnosti, jako je odlesňování či znečištění životního prostředí. Pouze společnými silami můžeme zajistit budoucnost lumíka a uchování bohatství naší přírody pro další generace.

Publikováno: 25. 01. 2024

Kategorie: příroda