Mistr převleků: Chameleon a jeho tajemství

Chameleon

Chameleon: Ikona maskování

Chameleon je mistrem kamufláže, ale ne tak, jak si většina lidí myslí. Nejde o to, že by se chameleon vědomě snažil splynout s pozadím. Jeho kůže obsahuje speciální pigmentové buňky zvané chromatofory, které mu umožňují měnit barvu podle nálady, teploty a světla.

Existuje více než 200 druhů chameleonů a každý z nich má svůj vlastní rozsah barev a vzorů. Někteří chameleoni mohou měnit barvu velmi rychle, během několika sekund, zatímco jiným to trvá déle. Změna barvy slouží chameleonům k mnoha účelům, jako je komunikace s ostatními chameleony, regulace tělesné teploty a maskování před predátory.

Chameleoni jsou plazi, kteří se vyskytují především v Africe, na Madagaskaru a v některých částech Asie a Evropy. Jsou to stromoví tvorové s chápavým ocasem a očima, které se pohybují nezávisle na sobě. Živí se hmyzem, který loví pomocí svého dlouhého lepkavého jazyka.

Chameleoni jsou fascinující stvoření s mnoha unikátními vlastnostmi. Jejich schopnost měnit barvu je jen jednou z mnoha věcí, které z nich dělají tak zajímavé tvory.

Rozšíření chameleonů: Afrika a Asie

Chameleoni, fascinující tvorové s proměnlivou barvou kůže, si podmanili dva kontinenty: Afriku a Asii. Právě v těchto oblastech se vyskytuje drtivá většina z více než 200 druhů chameleonů. Afrika se pyšní největší diverzitou. Madagaskar, ostrov ležící u východního pobřeží Afriky, je domovem téměř poloviny všech známých druhů. Zdejší chameleoni se přizpůsobili široké škále biotopů, od deštných pralesů po suché savany. Na africké pevnině se chameleoni vyskytují v subsaharské Africe, od Senegalu a Etiopie na západě až po Jihoafrickou republiku na jihu.

Asie hostí menší, ale stále významnou populaci chameleonů. Nejvíce druhů se nachází v Indii a na Srí Lance. Některé druhy se vyskytují i na Arabském poloostrově a v menší míře v Pákistánu a Íránu.

Rozšíření chameleonů úzce souvisí s jejich preferencemi prostředí a dostupností potravy. Většina druhů preferuje teplé a vlhké prostředí s dostatkem vegetace, která jim poskytuje úkryt a loviště. Chameleoni jsou mistři v maskování a jejich schopnost měnit barvu jim pomáhá splynout s okolím a lovit nic netušící hmyz.

Barvoměna: Nejen pro maskování

Chameleoni jsou mistři v maskování, ale změna barvy jejich kůže neslouží jen k splývání s okolím. Je to fascinující mechanismus s mnohem širším využitím. Barvoměna u chameleonů je primárně řízena nervovým systémem a je ovlivněna faktory, jako je teplota, nálada a světlo. Když chameleon změní barvu, ve skutečnosti nemění pigmenty v kůži, ale spíše upravuje uspořádání speciálních buněk zvaných chromatofory, které obsahují pigmenty. Tyto buňky se nacházejí v několika vrstvách pod povrchem kůže a každá vrstva obsahuje chromatofory s jiným typem pigmentu.

Vlastnost Chameleon
Třída Plazi
Řád Šupinatí
Potrava Hmyz, drobní obratlovci
Délka života (průměr) 2-5 let (v závislosti na druhu)
Schopnost měnit barvu Ano (regulace teploty, komunikace)

Změnou tvaru a uspořádání chromatoforů chameleon dokáže odrážet různé vlnové délky světla, a tím měnit barvu své kůže. Například, když se chameleon cítí ohrožený, může ztmavnout, aby vypadal větší a hrozivější. Naopak, když se chce maskovat v zeleném listí, zesvětlí a zzelená. Barvoměna u chameleonů tedy hraje důležitou roli v komunikaci, termoregulaci a ochraně před predátory. Je to fascinující příklad adaptace a evoluce v živočišné říši.

Oči: 360° zorné pole

Chameleoni jsou známí svými výjimečnými očima, které se pohybují nezávisle na sobě. To jim umožňuje sledovat dva objekty současně a poskytuje jim takřka 360° zorné pole. Tato vlastnost je pro chameleony klíčová při lovu, protože jim umožňuje zaměřit kořist s neuvěřitelnou přesností, zatímco si zároveň hlídají okolí před predátory. Každé oko se může otáčet o 90° vertikálně a 180° horizontálně.

Když chameleon zaměří kořist oběma očima, získává binokulární vidění a dokáže přesně odhadnout vzdálenost. To je zásadní pro jejich loveckou techniku, která spočívá ve vystřelování jazyka na kořist s ohromující rychlostí a přesností. Kromě výjimečného zorného pole mají chameleoni i další vizuální adaptace. Vidí ultrafialové světlo, které je pro člověka neviditelné, a dokáží vnímat i velmi malé pohyby. To jim umožňuje detekovat kořist i predátory, kteří by jinak zůstali nepovšimnuti.

Jazyk: Lov bleskovou rychlostí

Chameleoni jsou mistři maskování, ale jejich lovecké schopnosti jsou neméně fascinující. Jejich zbraň? Jazyk, který se vymrští bleskovou rychlostí a uchvátí kořist dříve, než si vůbec stihne uvědomit, co se děje. Tento pozoruhodný orgán je schopen dosáhnout zrychlení až 50 G, což je 50krát více než gravitační síla Země. Pro srovnání, piloti stíhaček ztrácejí vědomí už při přetížení 9 G. Rychlost jazyka chameleona je ohromující, dosahuje až 100 km/h za pouhou desetinu sekundy.

Tajemství této neuvěřitelné rychlosti a síly spočívá ve stavbě jazyka a svalech, které ho ovládají. Jazyk chameleona je ve skutečnosti dutá trubice, obklopená silnými kruhovými svaly. Tyto svaly se stahují a uvolňují s neuvěřitelnou přesností, čímž vytváří tlak, který vystřelí jazyk vpřed jako pružinu. Na konci jazyka se nachází lepkavý polštářek, který se přisaje ke kořisti a umožňuje chameleonovi ji vtáhnout do tlamy.

Potrava: Hmyz a drobní obratlovci

Chameleoni, fascinující tvorové s proměnlivou barvou kůže, jsou známí svou specializovanou stravou. Jakožto převážně hmyzožravci se živí širokou škálou bezobratlých. Jejich lepkavý jazyk, často delší než jejich vlastní tělo, je bleskurychle vymrštěn a chytá nic netušící kořist s neuvěřitelnou přesností. Mouchy, kobylky, brouci a pavouci tvoří základ jejich jídelníčku.

Větší druhy chameleonů si občas dopřejí i drobné obratlovce. Malí ještěři, mláďata ptáků a dokonce i malé hady dokáží ulovit a pozřít. Zajímavé je, že chameleoni jsou oportunističtí predátoři a jejich jídelníček se liší v závislosti na dostupnosti potravy v jejich prostředí. V období sucha, kdy je hmyzu méně, se mohou více zaměřit na lov obratlovců. Naopak v období dešťů, kdy je hmyzu hojnost, tvoří bezobratlí hlavní složku jejich potravy.

Chameleon je fascinující tvor, jehož schopnost měnit barvu je obdivuhodná. Je to mistr kamufláže, který se dokáže dokonale přizpůsobit svému okolí.

Radomír Dvořák

Ohrožení chameleonů: Ztráta biotopu

Chameleoni, ti fascinující plazi s proměnlivou barvou kůže, čelí v dnešní době mnoha hrozbám. Jednou z nejvážnějších je ztráta jejich přirozeného prostředí – biotopu. S rozrůstající se lidskou populací dochází k masivnímu odlesňování, rozšiřování zemědělské půdy a budování infrastruktury. To vše má za následek rapidní úbytek lesních ploch, které jsou pro chameleony životně důležité. Právě v korunách stromů nacházejí potravu, úkryt před predátory i partnery k rozmnožování. Ztráta biotopu vede k izolaci populací chameleonů, což snižuje jejich genetickou diverzitu a zvyšuje riziko vyhynutí.

Kromě odlesňování ohrožuje chameleony také intenzivní zemědělství. Používání pesticidů a herbicidů decimuje hmyz, který tvoří základní složku potravy chameleonů. Navíc dochází ke kontaminaci půdy a vody, což má negativní dopad na celý ekosystém. Ilegální obchod se zvířaty představuje další vážnou hrozbu pro chameleony. Mnoho jedinců je odchyceno z volné přírody a prodáváno jako domácí mazlíčci. Bohužel, transport a nevhodné podmínky v zajetí vedou k úhynu velkého množství chameleonů.

Publikováno: 31. 07. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Veronika Churavá

Tagy: chameleon | druh plazů