Objevte krásy Česka: Průvodce po národních parcích ČR

Národní Parky Čr

Krása Šumavy: Jezera a lesy

Šumava, to není jenom hora s rozhlednou. Je to krajina plná jezer, která jako drahokamy zdobí husté lesy. Modrá hladina Černého jezera, největšího ledovcového jezera na Šumavě, v nás probouzí úžas a respekt k síle přírody. Stejně fascinující je i Prášilské jezero, opředené pověstmi a legendami. Procházka kolem břehů těchto jezer je balzámem pro duši i tělo. Vůně smrků a borovic, zpěv ptáků a klid, který sálá z okolních lesů, nám pomáhají zapomenout na starosti všedního dne. Ať už se vydáte k jezeru na kole, pěšky nebo na lodičce, krása Šumavy vás uchvátí.

České Švýcarsko: Skalní města

Národní park České Švýcarsko se pyšní unikátními skalními městy, která uchvacují svou krásou a tajemstvím. Tyto pískovcové útvary, modelované po miliony let erozí, vytváří labyrint skalních věží, kaňonů, roklí a vyhlídek. Mezi nejznámější skalní města patří Tiské stěny s úzkými uličkami a Pravčická brána, největší pískovcová brána v Evropě. Skalní města jsou domovem rozmanité fauny a flóry, včetně vzácných druhů ptáků a rostlin. Návštěvníci se mohou těšit na značené turistické trasy, lezecké terény a nezapomenutelné výhledy do krajiny.

Krkonoše: Nejvyšší hora Sněžka

Dominantou Krkonoš a zároveň nejvyšší horou České republiky je majestátní Sněžka. Se svými 1603 metry nad mořem láká turisty z celého světa. Výstup na vrchol nabízí nezapomenutelný zážitek s dechberoucími výhledy do okolí. Za jasného počasí je vidět až do Polska a do vnitrozemí Čech. Na vrcholu Sněžky se nachází kaple sv. Vavřince, Polská bouda a Česká poštovna, která je nejvýše položenou budovou v Česku. Na Sněžku se dá dostat pěšky po turistických stezkách různé náročnosti nebo pohodlně lanovkou z Pece pod Sněžkou. Ať už zvolíte jakoukoli cestu, výstup na Sněžku je nezapomenutelným zážitkem.

Podyjí: Meandry řeky Dyje

Národní park Podyjí je známý svými malebnými meandry řeky Dyje, které se klikatí hlubokým údolím. Dyje zde tvoří přirozenou hranici mezi Českem a Rakouskem a její meandry patří k nejzachovalejším v Evropě. Řeka si zde razí cestu tvrdými horninami a vytváří tak úchvatné scenérie s vysokými skalními stěnami, zalesněnými svahy a štěrkovými plážemi. Meandry jsou domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů, včetně ledňáčka říčního, vydry říční a tesaříka alpského. Návštěvníci se mohou vydat na turistické stezky, které vedou po obou březích Dyje a nabízejí úchvatné výhledy na meandry a okolní krajinu. Oblíbenou aktivitou je také plavba na kanoi nebo kajaku, která umožňuje poznat krásu meandrů z vodní hladiny.

Výlety pro rodiny s dětmi

Česká republika nabízí nepřeberné množství krásných míst, která potěší malé i velké dobrodruhy. Ať už vaše ratolesti milují zvířata, historii nebo dobrodružství, vždy se najde něco, co jim vykouzlí úsměv na tváři.

Pro milovníky zvířat je skvělou volbou Zoologická zahrada Praha, která se pyšní moderními expozicemi a bohatou škálou zvířecích druhů. Další oblíbenou destinací je ZOO Dvůr Králové, která je proslulá svým safari. Děti se zde mohou zblízka seznámit s africkou faunou a užít si jízdu safaribusem.

Pokud vaše děti holdují spíše historii, vydejte se na výlet na některý z českých hradů a zámků. Hrad Karlštejn, zámek Hluboká nad Vltavou nebo zámek Lednice patří mezi ty nejkrásnější a nabízejí nezapomenutelnou atmosféru starých časů. Pro rodiny s menšími dětmi je ideální volbou zámek Častolovice, kde se nachází pohádkový zámek s drakem.

A pokud hledáte dobrodružství, vydejte se do některého z českých národních parků. Krkonoše, Šumava nebo České Švýcarsko nabízejí nespočet turistických tras, cyklostezek a dalších aktivit pro celou rodinu.

Kempování a ubytování v parcích

Česká republika se pyšní nádhernou přírodou a hustou sítí národních parků a chráněných krajinných oblastí. Pro milovníky kempování a pobytu v přírodě je to hotový ráj. Většina parků nabízí širokou škálu možností ubytování, od klasického stanování přes kempování v karavanech až po komfortnější chatky a chalupy.

Než se ale vydáte do přírody, je důležité se seznámit s pravidly daného parku. Některé oblasti povolují kempování pouze na vyhrazených místech, zatímco jinde je zakázáno rozdělávat oheň. Informace o možnostech ubytování a pravidlech chování v parcích najdete na webových stránkách správ národních parků a chráněných krajinných oblastí.

Kromě kempů a chat je v okolí parků k dispozici také řada penzionů a hotelů. Tyto možnosti ubytování ocení zejména ti, kteří preferují větší komfort a soukromí.

Péče o přírodu: Co dodržovat

V lese se chováme tiše a ohleduplně k rostlinám i živočichům. Neničíme stromy, netrháme rostliny a nerušíme zvířata. Oheň rozděláváme pouze na vyhrazených místech a vždy ho pečlivě uhasíme. Odpadky si odnášíme s sebou, případně je třídíme do označených nádob. V národních parcích a chráněných krajinných oblastech dodržujeme návštěvní řád a pohybujeme se pouze po vyznačených trasách. Při turistice a cyklistice dbáme na to, abychom nepoškozovali přírodu. Volně žijící zvířata nekrmíme, protože by si na tom mohla zvyknout a ztratit přirozenou plachost. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel přispějeme k ochraně naší krásné přírody.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Veronika Churavá

Tagy: národní parky čr | cestování