Ohnivý tanec: Javor červený rozzáří vaši zahradu.

Javor Červený

Popis javoru červeného

Javor červený (Acer rubrum) je středně velký strom pocházející ze Severní Ameriky. Dorůstá výšky 15 až 25 metrů, v ideálních podmínkách i více. Jeho koruna je v mládí pyramidální, později se zaobluje a rozkládá. Listy jsou 3 až 5 laločnaté, s pilovitým okrajem. Na jaře jsou světle zelené, v létě tmavnou a na podzim se zbarvují do zářivých odstínů červené, oranžové a žluté. Květy jsou drobné, červené a objevují se před rašením listů. Plodem jsou okřídlené nažky.

Výskyt a rozšíření

Javor červený (Acer rubrum) je původem ze Severní Ameriky, kde se přirozeně vyskytuje na rozsáhlém území od Kanady až po jih Spojených států. Roste v самых různých biotopech, od nížin až po horské oblasti, a to jak na suchých, tak i vlhkých stanovištích. Preferuje kyselé půdy, ale snese i neutrální pH. Díky své adaptabilitě a odolnosti vůči nepříznivým podmínkám se javor červený stal oblíbeným okrasným stromem a byl introdukován do mnoha oblastí světa, včetně Evropy. V České republice se pěstuje od 19. století a v současnosti je hojně rozšířen v parcích, zahradách a alejích. Jeho obliba pramení z atraktivního vzhledu, zejména na podzim, kdy se jeho listy zbarvují do zářivých odstínů červené, oranžové a žluté. I když je javor červený v České republice nepůvodní dřevinou, nejeví invazní charakter a nepředstavuje hrozbu pro domácí ekosystémy.

Javor červený, ten se na podzim barví nejkrásněji, jako by si vzal na sebe šaty utkané ze západu slunce.

Radomír Dvořák

Charakteristika dřeva

Javor červený je známý svou krásou, ale jeho dřevo skrývá také zajímavé vlastnosti. Dřevo javoru červeného je tvrdé a odolné, ale zároveň pružné. To z něj činí vhodný materiál pro výrobu nábytkářských dílců, podlah, ale i hudebních nástrojů. Barva dřeva se pohybuje od krémově bílé až po světle hnědou, často s nádechem do červena. Letokruhy jsou u javoru červeného poměrně výrazné, což mu dodává na atraktivitě a originalitě. Dřevo je jemně pórovité, díky čemuž se snadno opracovává a leští. Javor červený není nijak zvlášť odolný vůči povrezení hmyzem a houbami, proto je důležité jeho ošetření, pokud je použit ve venkovním prostředí. Přestože je javor červený krásný a užitečný strom, je důležité pamatovat na jeho ekologickou hodnotu a kácení omezit na minimum.

Použití javoru

Javor červený, latinsky Acer rubrum, je strom původem ze Severní Ameriky, který si získal oblibu i v našich končinách. Jeho krása vynikne zejména na podzim, kdy se jeho listy zbarvují do ohnivých odstínů červené, oranžové a žluté. Díky svému atraktivnímu vzhledu se javor červený často vysazuje jako solitérní strom v parcích a zahradách, kde upoutá pozornost a stane se dominantou celého prostoru. Oblíbený je i pro alejové výsadby, které dodávají ulicím a cestám neo opakovatelnou atmosféru. Dřevo javoru červeného je poměrně měkké a jemnozrnné, proto se využívá spíše k výrobě menších předmětů, jako jsou hudební nástroje, dřevěné hračky nebo nábytek. V minulosti se z jeho kmene získávala sladká šťáva, ze které se následně vařil javorový sirup, dnes se však pro tyto účely využívají spíše jiné druhy javorů.

Pěstování a péče

Javor červený, latinsky Acer rubrum, je impozantní strom původem ze Severní Ameriky, který je oblíbený pro své nádherné podzimní zbarvení listů. Javor červený preferuje slunné stanoviště s mírným polostínem. Půda by měla být vlhká, dobře propustná a mírně kyselá. Důležitá je také dobrá drenáž, protože javor červený nesnáší přemokření. Mladé stromky je vhodné pravidelně zalévat, a to zejména během suchých období. Starší stromy jsou odolnější vůči suchu. Javor červený nevyžaduje pravidelné hnojení. Pokud je půda chudá na živiny, stačí pohnojit jednou ročně na jaře hnojivem s pomalým uvolňováním živin. Řez javoru červeného se provádí v zimě, kdy je strom v klidu. Odstraňují se poškozené, nemocné nebo křížící se větve.

Choroby a škůdci

Javor červený, tento majestátní strom s ohnivými listy na podzim, bohužel není imunní vůči chorobám a škůdcům. Mezi nejčastější choroby patří antraknóza, která se projevuje hnědými skvrnami na listech a může vést až k jejich opadání. Dále je to padlí javorové, které vytváří bílý povlak na listech a zpomaluje růst stromu. Javor červený může být napaden i verticilliovým vadnutím, což je závažné houbové onemocnění, které způsobuje odumírání větví a v krajním případě i celého stromu. Ze škůdců javor červený nejčastěji napadají mšice, které vysávají šťávu z listů a způsobují jejich deformaci. Problémy může způsobit i puklice švestková, která se projevuje tvorbou bílých voskových štítků na větvích. Prevencí proti chorobám a škůdcům je především výběr zdravého stanoviště a pravidelná péče o strom, včetně správného prořezu a hnojení.

Vlastnost Javor červený Javor mléč
Barva listů na podzim Červená, oranžová Žlutá

Zajímavosti o javoru červeném

Javor červený, latinsky Acer rubrum, je fascinující strom s mnoha zajímavostmi. Jeho listy se na podzim zbarvují do ohnivých odstínů červené, oranžové a žluté, čímž vytváří úchvatnou podívanou. Tato barevná proměna je způsobena přítomností pigmentů zvaných antokyany. Javor červený je jedním z prvních stromů, které ohlašují příchod podzimu. Jeho květy se objevují brzy na jaře ještě před vyrašením listů a slouží jako důležitý zdroj potravy pro včely a další opylovače. Zajímavostí je, že javor červený může být buď samčí, nebo samičí. Samčí stromy produkují pyl, zatímco samičí stromy plodí okřídlené nažky, které se šíří větrem. Dřevo javoru červeného je poměrně měkké a používá se k výrobě nábytku, dřevěných hraček a dalších předmětů. V minulosti domorodí Američané používali mízu javoru červeného k výrobě sirupu, podobně jako se dnes získává sirup z javoru cukrového.

Publikováno: 07. 12. 2024

Kategorie: příroda