Smutnice: Nepřítel číslo 1 pokojovek?
Co jsou to smutnice
Smutnice, ty protivné malé mušky, co pořád poletují kolem našich pokojovek, umí pěkně znepříjemnit radost ze zahradničení. Tyhle mrňavé potvůrky s černým nebo tmavohnědým tělíčkem prostě milují vlhkou hlínu a všechno, co se v květináčích rozkládá. I když dospělé mušky rostlinám moc neubližují, jejich potomstvo je už jiná káva - larvičky v půdě si pochutnávají na kořenech a rostliny tím dost trpí. Následky jsou pak jasně vidět - rostlinka přestává růst, listy začnou vadnout a někdy to bohužel skončí i jejím úhynem. Je proto fakt důležité vědět, jak na tyhle nezvaný návštěvníky vyzrát a ochránit naše zelené miláčky před jejich řáděním.
Proč se jim daří v květinách
Tyhle otravné mušky, smutnice, přímo zbožňují mokro - a kde by ho našly líp než v přelitých květináčích? Většina pěstitelů to s vodou přehání, čímž vlastně těmhle malým potvůrkám servírují dokonalé prostředí na zlatém podnose. Vlhká zemina je pro ně hotový ráj, protože tam jejich larvy můžou nerušeně prospívat. Ty se sice živí hlavně rozkládajícími se zbytky rostlin a organickou hmotou v půdě, ale bohužel si taky rády pochutnají na jemných koříncích. A to je průšvih - rostliny pak slábnou a snáz podléhají různým nemocem. Co z toho vzejde? Rostlinka chřadne, zatímco smutnice si lebedí. Proto je fakt důležité dávat kytičkám jen tolik vody, kolik fakt potřebují, a rozhodně je nenechávat stát v loužičce vody.
Jak poznat napadení smutnicemi
Kdo by to byl řekl - takový malý otrava, co nám poletuje nad květináči. Smutnice, nenápadný škůdce našich domácích rostlin, umí pěkně zavařit. I když vypadají jako nevinné mušky, jejich larvy pod povrchem půdy páchají hotovou spoušť. Pustí se do kořínků, ožírají je hlava nehlava, a rostlinka pak chřadne a snáz podléhá nemocem. Poznáte to docela snadno - květina přestane růst, i když se o ni vzorně staráte. Listy začnou pomalu žloutnout, až nakonec opadají. Když se podíváte pozorněji do zeminy, uvidíte malinké bílé červíky. A nad tím vším poletují dospělé smutnice - takové černé mušky, které se rojí hlavně po zalévání. Jakmile tyto příznaky zaregistrujete, je nejvyšší čas začít jednat a vetřelce vyhnat.
Prevence proti smutnicím
Ty otravné černé mušky, kterým říkáme smutnice, jsou pro každého milovníka pokojovek pořádnou noční můrou. Naštěstí se jich můžeme celkem snadno zbavit, když víme jak na to. Nejdůležitější je hlavně nepřelévat květiny. Smutnice totiž přímo zbožňují mokrý substrát, takže je fakt důležité nechat zeminu mezi jednotlivými zálivkami pěkně vyschnout. Taky hodně pomůže, když použijeme správnou zeminu, která dobře propouští vodu. Skvěle funguje třeba substrát smíchaný s perlitem nebo pískem. A nezapomínejte průběžně očistit rostliny od uschlých listů a odkvetlých květů - smutnice si na nich totiž rády zakládají své líhně. Když budete tyhle jednoduché fígle dodržovat, máte velkou šanci, že se těmhle nezvaným návštěvníkům úspěšně vyhnete.
Babské rady na smutnice
Znáte ty protivné mušky, co vám pořád bzučí nad kytkami? Ano, jsou to smutnice a dokážou pěkně znepříjemnit život každému, kdo má doma květiny. Naštěstí existují osvědčené domácí triky, jak se těchto nezvaných návštěvníků zbavit.
Feature | Smutnice (Květina) | Růže |
---|---|---|
Dominantní barva | Bílá, žlutá | Červená, bílá, růžová |
Velikost květu | Malý (do 2 cm) | Střední až velký (5-10 cm) |
Vůně | Jemná, sladká | Silná, sladká |
Nejdůležitější je myslet dopředu. Smutnice přímo zbožňují mokrou půdu, kde se jejich larvičky můžou cpát rozkládajícími se zbytky rostlin. Proto je zásadní nepřelévat květiny a vždycky vylít vodu, která zůstane v podmiskách.
A tady je jeden fígl, který opravdu funguje - obyčejné zápalky! Stačí je zapíchnout sirkou dolů do hlíny ke květině. Síra, která je v hlavičkách, se pomalu rozpouští a smutnice to nemohou vystát. Jen nezapomeňte zápalky po pár dnech vyměnit za čerstvé.
Chemické přípravky na smutnice
Ty protivné malé mušky, kterým říkáme smutnice, dokážou pěkně znepříjemnit život každému pěstiteli. Neustále poletují kolem našich květin a působí jako skutečná pohroma. Naštěstí máme k dispozici různé účinné přípravky - od praktických sprejů přes granule do zeminy až po chytré lapače s feromony. Když si budete vybírat, zamyslete se nad tím, kolik těch otravných mušek máte a jaké rostlinky potřebujete ochránit. Je fajn mít po ruce návod a řídit se bezpečnostními pravidly. S chemií to ale nepřehánějte, ať neublížíte ani kytičkám, ani sobě, a příroda zůstane v pohodě.
Květina je krásná, i když ví, že uvadne. Možná právě proto.
Hana Málková
Kdy je nutná výměna zeminy
Smutnice dokážou pěkně potrápit každého pěstitele pokojovek. Tyhle otravné mušky si nejradši vyberou naše květináče jako svůj domov. Jejich malé larvy se živí kořínky našich rostlin a tím je postupně ničí. Když jich máte v květináči moc, často nezbývá nic jiného než kompletně vyměnit zeminu. Ale kdy vlastně musíme sáhnout k tak radikálnímu kroku?
Výměna je na místě hlavně tehdy, když se vám smutnice přemnožily a běžné způsoby boje s nimi prostě nefungují - ať už jsou to žluté lepové destičky nebo biologická ochrana pomocí hlístic. K výměně byste měli přistoupit i v případě, že vaše rostlina začne nějak chřadnout, i když jste třeba žádné smutnice neviděli. Jejich larvy totiž řádí pod zemí, kde je nevidíme. Když se do přesazování pustíte, pořádně očistěte kořeny od staré hlíny a použijte čerstvý, kvalitní substrát. A nezapomeňte na základní pravidlo - nepřelévejte rostliny, protože vlhká půda je pro smutnice jako ráj.
Publikováno: 26. 02. 2025
Kategorie: příroda