Tajemství lysky: Nenápadná kráska našich luk

Lyska

Líska obecná: Popis a rozšíření

Líska obecná (Corylus avellana) je opadavý keř, který běžně dorůstá výšky 3 až 8 metrů. Poznáte ji podle široce vejčitých listů s dvojitě pilovitým okrajem a krátkou špičkou. Na jaře líska kvete nenápadnými jehnědami, ze kterých se po opylení vyvíjejí lahodné oříšky – lískáče. Ty dozrávají na podzim a jsou ukryté v zeleném, později hnědnoucím obalu. Líska obecná je rozšířená po celé Evropě a zasahuje i do západní Asie. U nás roste hojně od nížin až po horské oblasti, a to na okrajích lesů, v křovinách, na mezích a stráních. Preferuje humózní, vlhčí půdy a slunná až polostinná stanoviště.

Líska v české krajině

Líska obecná (Corylus avellana) je v české krajině doma už od pradávna. Naši předkové ji znali a využívali jak její dřevo, tak i chutné a výživné plody – lískové oříšky. Líska je nenáročná dřevina, které se daří na slunných i stinných místech, v nížinách i na horách. Roste jako keř, dorůstající výšky až 5 metrů, a dožívá se až 100 let. Vyskytuje se v listnatých a smíšených lesích, na okrajích lesů, v křovinách, ale i na mezích a podél cest. Často ji najdeme i v parcích a zahradách, kde je oblíbená pro svůj dekorativní vzhled, zejména na podzim, kdy se její listy zbarvují do žluta až oranžova. Líska je významnou dřevinou pro lesní zvěř, která se živí jejími oříšky, a poskytuje úkryt i hnízdní možnosti pro mnoho druhů ptáků a drobných savců.

Lískové oříšky: Sklizeň a využití

Lískové ořechy dozrávají koncem léta a začátkem podzimu. Zralé ořechy poznáme podle toho, že se snadno uvolňují z obalů a padají na zem. Pokud pěstujete lísky, sbírejte ořechy pravidelně, abyste předešli jejich zplesnivění. Po sklizni je důležité ořechy usušit, aby se prodloužila jejich trvanlivost. Sušení probíhá nejlépe na slunci nebo v dobře větrané místnosti. Suché ořechy skladujte na chladném a suchém místě. Lískové ořechy jsou výborným zdrojem vitamínů a minerálů. Obsahují vitamín E, draslík, hořčík a vlákninu. Konzumovat je můžeme syrové, pražené nebo jako součást různých pokrmů. Lískové ořechy se používají do pečiva, dezertů, salátů i hlavních jídel. Oblíbené jsou také lískooříškové pomazánky a másla.

Líska v mytologii a kultuře

Líska obecná (Corylus avellana) je v Evropě rozšířený keř, který je opředen mnoha mýty a legendami. V keltské mytologii byla líska považována za strom moudrosti a vědění. Keltové věřili, že lískové oříšky propůjčují jasnozřivost a inspiraci. Lískové pruty se používaly k výrobě kouzelných hůlek a proutků k hledání vody. Ve starověkém Římě byla líska symbolem plodnosti a hojnosti. Římané věřili, že lískové oříšky přinášejí štěstí a chrání před zlými duchy. Líska se objevuje i v křesťanské tradici, kde symbolizuje moudrost a boží prozřetelnost. V lidovém léčitelství se lískové oříšky používaly k léčbě kašle, nachlazení a dalších neduhů. Dřevo z lísky je tvrdé a odolné, a proto se používalo k výrobě nábytku, nástrojů a zbraní. Dnes je líska ceněna především pro své chutné a výživné oříšky, které jsou oblíbenou pochoutkou a používají se v cukrářství a pekařství.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Radmila Vlčková

Tagy: lyska | rostlina