Tajemství zimní bělosti: Lasice hranostaj v království sněhu
Lasice hranostaj: Malý lovec
Lasice hranostaj, drobný tvor s velkou osobností, je fascinujícím příkladem adaptace a lovecké zdatnosti. Toto zvíře, známé také jako Mustela erminea, obývá rozmanité prostředí severní polokoule, od lesů a luk po horské oblasti. Jeho štíhlé tělo a krátké nohy mu umožňují pronásledovat kořist i v těch nejstísněnějších prostorách, jako jsou nory hlodavců. Hranostaj je aktivní lovec ve dne i v noci a jeho jídelníček se skládá převážně z malých savců, jako jsou hraboši, myši a králíci. Není však vybíravý a nepohrdne ani ptáky, vejci, hmyzem a obojživelníky. Jeho lovecká strategie je založena na rychlosti, hbitosti a překvapení. Dokáže se pohybovat neslyšně a bleskurychle zaútočit na nic netušící kořist. Charakteristickým znakem hranostaje je jeho srst, která mění barvu v závislosti na ročním období. V létě je srst hnědá s bílým břichem, zatímco v zimě se mění na sněhově bílou, s výjimkou černého konce ocasu. Tato adaptace mu umožňuje splynout s okolím a stát se takřka neviditelným pro predátory i kořist.
Rozšíření a biotop
Lasice hranostaj se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Obývá širokou škálu biotopů, od lesů a luk po horské oblasti a tundru. Důležitým faktorem pro jeho výskyt je přítomnost kořisti, především hlodavců. Lasice hranostaj je přizpůsobivé zvíře a dokáže se uživit i v blízkosti lidských sídel, kde loví myši a potkany. V České republice je lasice hranostaj rozšířena po celém území, od nížin až po horské oblasti. Častěji se vyskytuje v lesnatých oblastech s dostatkem úkrytů a potravy. V zimním období se lasice hranostaj stěhuje do nižších poloh, kde je snazší najít potravu. V České republice je lasice hranostaj chráněným druhem.
Vlastnost | Lasice hranostaj | Lasice kolčava |
---|---|---|
Délka těla (dospělý jedinec) | 16-31 cm | 13-28 cm |
Hmotnost (dospělý jedinec) | Samci: 60-320 g Samice: 35-250 g |
Samci: 50-170 g Samice: 30-65 g |
Zbarvení v létě | Hnědočervený hřbet, bílý spodek | Hnědočervený hřbet, žlutý až krémový spodek |
Zbarvení v zimě | Celá bílá (kromě černého konce ocasu) | Zůstává hnědá, někdy mírně světlejší |
Vzhled a charakteristika
Lasice hranostaj je malá šelma s protáhlým tělem a krátkýma nohama. Dorůstá délky 16 až 31 cm a ocas měří 6 až 12 cm. Hmotnost se pohybuje od 100 do 440 gramů, samci jsou obvykle větší než samice. Charakteristickým znakem je dlouhý, štíhlý ocas zakončený černým štětinatým koncem. Srst hranostaje se liší v závislosti na ročním období. V létě je srst na hřbetě hnědá a na břiše bílá. V zimě se srst mění na sněhově bílou, s výjimkou černého konce ocasu. Tato sezónní změna barvy srsti je adaptací na prostředí, ve kterém hranostaj žije. Bílá zimní srst slouží jako maskování ve sněhu a umožňuje hranostajovi lépe se přiblížit ke kořisti. Hranostaj je aktivní predátor, který se živí především drobnými hlodavci, jako jsou myši a hraboši. Loví také ptáky, plazy, obojživelníky a hmyz. Má velmi dobrý čich, sluch a zrak, které mu pomáhají při lovu. Je to samotářské zvíře, které si značí své teritorium pachovými žlázami.
Potrava a způsob lovu
Lasice hranostaj je malý, ale dravý lovec s neuvěřitelnou chutí k jídlu. Živí se převážně drobnými hlodavci, jako jsou hraboši a myši, kteří tvoří až 90 % její potravy. Nepohrdne ani křečky, ptáky hnízdící na zemi a jejich vejci, králíky, hmyzem a obojživelníky. V zimě, kdy je kořisti méně, se hranostaj neostýchá lovit i větší zvířata, jako jsou zajíci a tetřívci.
Hranostaj je mistrem v pronásledování své kořisti. Díky svému štíhlému a pružnému tělu se dokáže protáhnout i velmi úzkými otvory a pronásledovat své oběti až do jejich nor. Má vynikající sluch, čich a zrak, které mu umožňují lokalizovat kořist i v husté vegetaci. Při lovu se řídí především čichem. Hranostaj je velmi rychlý a obratný lovec, který svou kořist obvykle usmrtí rychlým kousnutím do krku.
Lasice hranostaj, drobný tvor s hebkou srstí a lstivým pohledem, je mistrem přizpůsobivosti. Dokáže se protáhnout i tou nejmenší škvírou a svou mrštností a rychlostí překvapí nejednu kořist.
Bořivoj Svoboda
Rozmnožování a péče o mláďata
Lasice hranostaj dosahuje pohlavní dospělosti ve věku 1 roku. Páření probíhá obvykle na jaře, od dubna do května. Zajímavostí u hranostajů je tzv. latentní březost, kdy se oplozené vajíčko uhnízdí v děloze až s několikaměsíčním zpožděním. Díky tomu se mláďata rodí až na jaře následujícího roku, i když k páření došlo již v létě. Samice si buduje hnízdo v opuštěných norách hlodavců, pod kořeny stromů nebo v hromadách kamení. Po březosti, která trvá zhruba 2 měsíce, přivádí na svět 4 až 8 slepých a holých mláďat.
O mláďata se stará výhradně samice. Mláďata jsou kojena přibližně 2 měsíce a v tomto období jim matka nosí ulovenou potravu. Po dosažení věku 6 týdnů se mláďata začínají učit lovit a postupně se osamostatňují. V přírodě se lasice hranostaj dožívá průměrně 3 až 4 let, v zajetí se může dožít až 10 let.
Hranostaj a člověk
Hranostaj, tento drobný a mrštný lovec, se s člověkem setkává spíše sporadicky. Jeho přirozeným prostředím jsou lesy, křoviny a okraje polí, kde nachází dostatek potravy v podobě hlodavců. I když je hranostaj užitečný pro regulaci populací hrabošů a myší, v minulosti byl pronásledován pro svou cennou kožešinu. Bílá zimní srst hranostaje, zvaná hermelín, byla symbolem královské moci a luxusu. Naštěstí dnes už je lov hranostajů zakázán a jejich populace se pomalu zotavuje. Přestože se hranostaj lidem spíše vyhýbá, může se stát, že se usadí v blízkosti lidských obydlí, pokud zde najde dostatek potravy a úkrytů. V takovém případě je důležité nechat ho na pokoji a nepokoušet se ho chytat ani ochočovat. Hranostaj je divoké zvíře a v zajetí by trpěl.
Vzácná setkání s hranostajem v přírodě nám připomínají krásu a rozmanitost živočišné říše. Je na nás, abychom chránili tato zvířata a jejich přirozené prostředí, abychom se z jejich přítomnosti mohli těšit i v budoucnu.
Zajímavosti a ochrana druhu
Lasice hranostaj je fascinující tvor s mnoha zajímavými vlastnostmi. Jednou z nich je schopnost měnit barvu srsti v závislosti na ročním období. V létě je srst hranostaje hnědá, aby lépe splývala s okolním prostředím, zatímco v zimě zbělá, aby se maskovala ve sněhu. Tato adaptace jí umožňuje být efektivnějším lovcem a zároveň se lépe skrývat před predátory. Hranostaj je velmi mrštný a rychlý lovec, který se specializuje na lov drobných hlodavců, jako jsou myši a hraboši. Svou kořist dokáže pronásledovat i do jejich nor. Zajímavostí je, že hranostaj dokáže ulovit i kořist větší, než je on sám. Přestože je lasice hranostaj v České republice poměrně rozšířená, patří mezi ohrožené druhy. Hlavní hrozbou pro ni představuje ztráta přirozeného prostředí v důsledku intenzivního zemědělství a fragmentace krajiny. Dalším faktorem, který negativně ovlivňuje populace hranostaje, je používání rodenticidů, které se dostávají do potravního řetězce a mohou hranostaje otrávit. Pro ochranu lasice hranostaje je důležité zachování a obnova jejích přirozených biotopů, jako jsou louky, pastviny, meze a remízky. Důležitá je také osvěta mezi zemědělci a veřejností o důležitosti ochrany tohoto druhu a o rizicích spojených s používáním rodenticidů.
Publikováno: 18. 08. 2024
Kategorie: příroda