Zimní kouzlo: Kdy se příroda halí do bílého

Kdy Začíná Zima

Zima je jedno ze čtyř ročních období a začíná v různých částech světa v různých termínech. V oblastech na severní polokouli bývá zima převážně od prosince do února, zatímco na jižní polokouli se jedná o období od června do srpna. Celkově lze říci, že zima je obdobím s nejnižšími teplotami a mnohdy také sněhovými srážkami. V tomto článku se podíváme blíže na to, jak vypadá začátek zimy v různých částech světa a co s sebou toto roční období přináší.

Definice zimy jako ročního období

Zima je jedno z nejcharakterističtějších ročních období, které nás každý rok pronásleduje skrze svůj vysoký stupeň chladu a mnoho sněhu. Definice zimy jako jednoho ze čtyř ročních období je poměrně jasná: jde o dobu v roce, kdy se slunce nachází na nejnižším bodě nad obzorem, což se projevuje krátkými dny a dlouhými nocemi. Zima začíná buď na meteorologickou dataci 1. prosince, nebo astronomickou dataci 21. nebo 22. prosince na severní polokouli. Toto období se také charakterizuje poklesem teplot pod nulu a výskytem srážek ve formě sněhu či deště s následným zamrzáním povrchů. Přestože zima může být náročná pro život, nabízí i řadu příležitostí ke sportování a aktivitám na sněhu, jako jsou lyžování, snowboarding nebo bruslení na ledě.

Začátek zimy podle kalendáře

Podle kalendáře začíná zima 21. prosince, který je označován jako zimní slunovrat. Tento den je nejkratší v roce a začíná tak období, kdy jsou dny kratší a noci delší. Začátek zimy přináší i nižší teploty, sníh a další typické zimní jevy. Mnoho lidí se těší na zimu a na to, co s sebou přináší - vánoce, lyžování či bruslení na zamrzlých rybnících. Pro někoho ale mohou být nižší teploty nepříjemné a rádi by co nejrychleji opustili tuto chladnou sezónu. Každopádně začátek zimy přináší změnu v atmosféře i v životě mnoha lidí.

Meteorologický začátek zimy

Meteorologický začátek zimy se v České republice datuje na první prosincový den. Tento den označuje přechod z podzimu do zimy a podle meteorologů je to tedy oficiální začátek zimního období. V této době jsou teploty již velmi nízké a stoupající pocitová teplota spolu s častými srážkami dělají z každodenního života výzvu. I když je zima často považována za méně oblíbené roční období, nabízí své kouzlo - krásně nasněžené krajiny, romantické večery u krbu nebo skvělé lyžařské podmínky.

Změny v přírodě během zimy

Zima je obdobím, kdy se příroda dramaticky mění. Listnaté stromy ztrácejí své listy a stávají se holými, tráva přestává růst a zelené plodiny se stávají řídkými a hnědnou. Teploty klesají a některé druhy zvířat se začínají chovat odlišně, aby přežily tuhé podmínky.

Během zimy mohou být některé oblasti pokryty sněhem nebo ledem, což má velký dopad na životní prostředí. Některé rostliny a živočichové jsou schopni přizpůsobit se těmto podmínkám, ale jiné jsou nuceny hledat nová místa ke konzumaci potravy nebo dokonce migraci do jiných oblastí.

I když zima může vypadat jako nehostinné období pro přírodu, je to také čas klidu a regenerace pro mnoho druhů. Některá semena musí projít obdobím chladu a vlhkosti, aby vyklíčila v nadcházejícím roce. Dokonce i ti živočichové, kteří spícím stavem neprochází, si během této doby najdou odpočinek na celkovou obnovu svých těl.

Zima je tedy důležitou součástí cyklu přírody, který má významný dopad na život na Zemi.

Teplotní změny v zimě

Teplotní změny jsou neodmyslitelnou součástí zimy, která je jedním z čtyř ročních období. Zatímco podzim se pomalu připravuje na chladné období a léto s sebou nese horko, zima je obdobím extrémů. Měsíce prosinec a leden jsou v České republice tradičně nejchladnějšími měsíci v roce, kdy teploty klesají pod bod mrazu. V tuto dobu se také nejčastěji setkáváme s ranními mrazy a sněhovými srážkami, které dále přispívají ke snižování teplot a navozují typickou atmosféru zimy. Nicméně i počasí v zimních měsících může být velmi rozmanité - od krásných slunečných dnů s modrou oblohou po mlhy a přeháňky. Celkově lze říci, že zima je obdobím velkých teplotních kolísání a nesmíme zapomenout na to, jaký vliv má tato roční doba na život všech tvorů - člověka i zvířat.

Zimní aktivit

Zima je období, kdy se příroda postupně usíná do zimního spánku a venkovní teploty klesají. Pro mnoho lidí však zima neznamená pouze chlad a sníh, ale také čas pro různé aktivity v této roční době. Mezi nejoblíbenější patří například lyžování a snowboarding na horských svazích, bruslení na zamrzlých rybnících nebo sjezdovky pro saně a snowtubing. Někteří lidé si užívají i procházky v zasněženém lese nebo stavbu sněhuláků s rodinou a přáteli. Zima tedy nabízí spoustu možností, jak trávit volný čas aktivně venku na čerstvém vzduchu.

Publikováno: 10. 08. 2023

Kategorie: příroda

Autor: Veronika Churavá

Tagy: kdy začíná zima | roční období