Bernardýn: Majestátní psí plemeno pro milovníky přírody

Bernardýn

Bernardýn je jedno z největších a nejmajestátnějších psích plemen na světě. Jeho impozantní postava a přátelská povaha ho činí oblíbeným mezi milovníky přírody. Tento krásný pes je známý svou ochranitelskou povahou a schopností být skvělým společníkem pro celou rodinu. V tomto článku se podíváme na historii, fyzické charakteristiky, temperament, péči a výcvik bernardýnů, ale také na jejich využití v přírodě a lidském životě. Přečtěte si více o tomto úžasném plemeni!

Historie a původ bernardýnů

Plemeno bernardýn má bohatou historii, která sahá až do 11. století. Jeho původ je spojen s horskými oblastmi Švýcarska, konkrétně s hospicem na Velkém svatém Bernardu. Zde byli bernardýni chováni jako psy pro pátrání po ztracených cestovatelích v horách.

První zmínky o těchto majestátních psech pochází již z roku 1707, kdy byl poprvé popsán jejich charakteristický vzhled a schopnosti. Postupem času se bernardýni stali populárními nejen jako záchranářští psi, ale také jako společníci a hlídači domovů.

Přesné složení jejich předků není známo, ale se spekuluje, že mezi nimi mohou být psi molossoidního typu, kteří byli do oblasti dovezeni Římany. V průběhu staletí bylo na chovu bernardýnů pečlivě dbáno a vytvořilo se tak jedinečné plemeno s charakteristickým vzhledem a povahou.

Dnes jsou bernardýni oblíbení po celém světě jako rodinní psi i pracovníci ve záchranářských týmech. Jejich historie a původ přispívají k jejich prestiži a majestátnosti.

Fyzické charakteristiky bernardýnů

Bernardýni jsou majestátní a impozantní psi, kteří patří mezi největší plemena na světě. Samci mohou dosahovat výšky až 70 cm a váhy kolem 80 kg, samice jsou o něco menší. Jejich tělo je silné a dobře osvalené, s hladkou srstí a charakteristickými tmavými skvrnami na bílém základu. Bernardýni mají velkou hlavu s krátkým čenichem a výraznýma hnědýma očima. Jejich uši jsou visící a ocas je dlouhý a silný. Celkově mají bernardýni robustní stavbu těla, která jim dodává imponující vzhled.

Charakter a temperament bernardýnů

Bernardýni jsou známí svým klidným a mírumilovným charakterem. Jsou to velmi přátelští psi, kteří se snadno zapojují do rodinného života. Mají skvělou schopnost porozumět emocím svých majitelů a jsou vynikajícími společníky pro děti i starší lidi.

Tito psi jsou také velmi trpěliví a tolerantní. Jsou schopni snášet ruchy a hluky ve svém okolí bez jakéhokoli problému. Jsou to skuteční strážci rodiny, kteří jsou ochotni bránit své blízké za každých okolností.

Bernardýni mají také tendenci být velmi inteligentní a učenliví. V kombinaci s jejich oddaností svému majiteli jsou ideálním plemenem pro výcvik a poslušnost. S dostatečným tréninkem mohou dosáhnout vynikajících výsledků ve sportovních disciplínách nebo jako asistenční psi.

Je třeba si uvědomit, že bernardýni jsou velcí psi s potřebou fyzické aktivity. Je důležité jim poskytnout dostatek pohybu a stimulace, aby byli šťastní a zdraví. Přestože jsou klidní a mírumilovní, mohou být také velmi hraví a energičtí.

Celkově lze říci, že bernardýni jsou vyvážení psi s láskyplným a přátelským temperamentem. Jsou to skuteční "velcí medvědi", kteří se snadno stávají součástí rodiny a přinášejí radost a lásku do života svých majitelů.

Péče a výcvik bernardýnů

Bernardýni jsou velcí a silní psi, kteří vyžadují pravidelnou péči. Je důležité se jim věnovat dostatečně, jak fyzicky, tak i psychicky. Jejich hustá srst potřebuje pravidelné kartáčování, aby se zabránilo tvorbě chuchvalců a kožních problémů.

Díky svému velkému vzrůstu mohou bernardýni trpět na kloubní problémy, zejména dysplazii kyčlí a loktů. Proto je důležité zajistit jim kvalitní stravu s přiměřeným množstvím vápníku a vitamínů pro zdravý růst kostí.

Výchova bernardýnů vyžaduje trpělivost a konzistenci. Jsou to inteligentní psi, ale někdy mohou být trochu tvrdohlaví. Je vhodné začít s jejich výcvikem již od štěněcího věku a postupovat systematicky. Důležité je používat pozitivní posilování a odměňování za správné chování.

Bernardýni jsou přátelští a milující psi, kteří si rádi hrají s dětmi i jinými zvířaty. Je však důležité je naučit správnému chování a socializaci od útlého věku. Díky jejich velikosti by měli být vždy pod dohledem při interakci s menšími zvířaty, aby nedošlo k nechtěným nehodám.

Celkově lze říci, že péče o bernardýny vyžaduje čas a závazek, ale odměnou je majestátní pes plný lásky a oddanosti. S dostatečnou péčí a správným výcvikem se bernardýni stanou skvělými společníky pro milovníky přírody.

Zdravotní problémy spojené s plemenem bernardýn

Bernardýni jsou obecně zdravá plemena, ale bohužel mají několik specifických zdravotních problémů spojených s jejich velkou postavou. Jedním z nejčastějších problémů je dysplazie kyčelního kloubu, která může vést k bolesti a omezené pohyblivosti. Dalším častým onemocněním je dilatace žaludku, což je stav, kdy se žaludek překroutí a dochází ke komplikacím trávení.

Dalším zdravotním problémem u bernardýnů je sklony k obezitě. Je důležité kontrolovat jejich stravu a zajistit jim dostatek pohybu, aby se zabránilo nadměrnému přibývání na váze. Taktéž mají tendenci trpět artritidou a dalšími onemocněními kloubů v důsledku svého velkého tělesného rámce.

Dále je třeba zmínit také sklon bernardýnů k srdečním chorobám, zejména dilatační kardiomyopatii. Toto onemocnění postihuje srdeční sval a může vést k srdečnímu selhání. Proto je důležité pravidelně navštěvovat veterináře a provádět preventivní vyšetření.

Při výběru štěněte je proto důležité zkontrolovat zdravotní historii rodičů a zajistit, že jsou testováni na tyto genetické problémy. Pravidelná návštěva veterináře, správná strava a dostatek pohybu jsou klíčem k udržení dobrého zdraví bernardýnů.

Využití bernardýnů v přírodě a lidském životě

Bernardýni jsou nejen majestátním plemenem psa, ale také se využívají v různých oblastech přírody a lidského života. Díky své velikosti a síle jsou často využíváni jako tažná plemena, která pomáhají s přepravou těžkých břemen. Jsou také skvělými společníky při horských túrách a výletech do přírody, kde dokážou pomoci s nošením vybavení.

Díky svému klidnému a vyrovnanému temperamentu se bernardýni stali oblíbenými terapeutickými psy. Jsou schopni poskytnout emocionální podporu a pohodlí lidem trpícím duševními problémy nebo zdravotními obtížemi. Jejich velikost a něha je pro mnoho lidí útěchou a pocitem bezpečí.

Dalším využitím bernardýnů je jejich práce jako záchranářských psů. Díky svému skvělému čichu jsou schopni najít lidi zasypané lavinami nebo uvězněné pod sutinami po katastrofách. Jsou trénování k poslušnosti a spolupráci s ostatními členy záchranných týmů.

V neposlední řadě jsou bernardýni také skvělými rodinnými psy. Jsou velmi přátelští, milující a ochotní se starat o své majitele. S dětmi jsou trpěliví a hraví, což je činí ideálními společníky pro rodiny s dětmi.

Využití bernardýnů v přírodě a lidském životě je tedy velice rozmanité. Bez ohledu na to, zda pracují jako tažná plemena, terapeutičtí psi nebo záchranáři, vždycky se jedná o oddané a spolehlivé partnery. Jejich přítomnost přináší radost a uklidňuje duši každého milovníka přírody.

Závěrem lze říci, že bernardýni jsou skutečně majestátní plemeno psa, které si získá srdce každého milovníka přírody. Jejich historie a původ jsou fascinující a jejich fyzické charakteristiky ještě umocňují jejich impozantní vzhled. Charakter bernardýnů je klidný a přátelský, což z nich dělá vynikající společníky. Péče o ně vyžaduje pravidelné cvičení a správnou výživu, ale odměnou je oddanost a láska tohoto plemene. Bohužel se s nimi pojí i určité zdravotní problémy, které by měli potenciální majitelé brát v úvahu. Bernardýni se však mohou uplatnit ve více oblastech lidského života, například jako záchranáři nebo terapeutičtí psi. Celkově lze tedy říci, že bernardýni jsou nejen krásní a imponující psi, ale také skvělí společníci pro milovníky přírody.

Publikováno: 28. 01. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Radmila Vlčková

Tagy: bernardýn | psí plemeno