Ohnivá krása: Bougainvillea rozzáří vaši zahradu
- Půvabná popínavka
- Původ a rozšíření
- Barevné listeny
- Nenáročná kráska
- Pěstování na slunci
- Pravidelná zálivka
- Hnojení pro bohaté květy
- Řez pro tvar a růst
- Možné choroby a škůdci
- 0 Zimní ochrana
- 1 Množení řízky
- 2 Bougainvillea v nádobách
- 3 Inspirace pro vaši zahradu
- 4 Symbolika a význam
- 5 Krása bez trní neexistuje
Půvabná popínavka
Bugenvilea okouzluje svými zářivými listeny, které jako barevný závoj objímají její nenápadné květy. Ty jsou většinou světlé - bílé, nažloutlé nebo krémové - a nechávají tak vyniknout pestrobarevným listenům v odstínech od sněhobílé přes slunečně žlutou, šťavnatě oranžovou a něžně růžovou až po hluboce fialovou a královskou purpurovou. Tahle nádherná šplhavka není vůbec náročná na péči - stačí jí dopřát dostatek slunce a půdu, která dobře propouští vodu. V době růstu je vděčná za pravidelné zalévání a přihnojování. Jediné, co nesnáší, jsou mrazy, proto ji musíme před zimou schovat do teplého úkrytu. Bugenvilea je jako stvořená pro pěstování v květináčích a nádobách - na balkoně nebo terase vytvoří úchvatnou přírodní scenérii plnou barev.
Původ a rozšíření
Bugenvilea, tahle nádherná rostlina, má své kořeny v teplých koutech Jižní Ameriky. Od brazilských pralesů se táhne přes peruánské hory, bolivijské planiny až k ekvádorským a kolumbijským svahům. Je to vlastně taková přizpůsobivá liána, která si našla domov jak v hustých deštných pralesích, tak i v sušších oblastech. Díky své houževnatosti a kráse se rozšířila do všech teplých koutů světa. Co je na ní tak zajímavé? To, co většina lidí považuje za květy, jsou ve skutečnosti barevné listeny. Pravé květy jsou malinké a skromné, schované mezi třemi nápadnými listeny, které hrají všemi barvami - od sněhobílé a slunečně žluté přes něžně růžovou a ohnivě oranžovou až po královskou fialovou a sytě červenou. U nás si bugenvileu můžeme užít jako pokojovku, ale v zimě ji musíme ochránit před mrazem.
Barevné listeny
Buganvílie, ta nádherná královna popínavých rostlin, je známá především díky svým pestrobarevným listenům, které každý běžně považuje za květy. Ve skutečnosti se můžeme kochat celou paletou odstínů - od sytě růžové přes fialovou až po zářivě oranžovou, žlutou nebo čistě bílou. Tyhle výrazné listeny vlastně fungují jako přírodní lákadlo pro včely a motýly, které pak najdou skutečné kvítky - malinké, něžné a většinou bílé nebo žluté, schované mezi listeny. Buganvílie prostě miluje sluníčko a lehkou, vzdušnou půdu, ve které se jí skvěle daří. Často ji uvidíte, jak se elegantně pne po pergolách nebo zdobí zdi a ploty. Aby vám dělala radost bohatým květenstvím, dopřejte jí pravidelnou dávku živin a sem tam ji lehce zastřihněte. Jen pozor - tahle kráska nesnáší zimu, takže v našich končinách je lepší pěstovat ji v nádobě a na zimu ji schovat do tepla.
Nenáročná kráska
Bugenvilea je úžasná kytka, která si prostě získá každého. Není náročná na péči a její krása vás dostane. Původně pochází z teplých krajů Jižní Ameriky a to, co všichni obdivují jako květy, jsou vlastně barevné listeny. Skutečné kvítky jsou malinké a schované mezi nimi. Tahle kráska miluje sluníčko a potřebuje půdu, která dobře propouští vodu. S vodou to nesmíte přehnat, ale ani ji nenechte úplně vyprahnout. U nás ji většinou pěstujeme v květináči, který na zimu stěhujeme dovnitř do světlé, ale chladnější místnosti. Přes léto je fajn ji přihnojovat speciálním hnojivem pro kvetoucí rostliny. Bugenvilea je docela odolná a máloco ji trápí. Když se o ni budete takhle starat, odmění se vám nádhernými barvami na dlouhé roky dopředu.
Pěstování na slunci
Buganvílie přímo zbožňuje sluníčko a aby se jí opravdu dařilo a krásně kvetla, potřebuje denně aspoň šest hodin být na přímém slunci. Je to jasné - čím víc sluníčka chytí, tím víc vás odmění nádhernými květy. Nejlíp se jí povede na jižní straně, ať už máte zahradu nebo balkon. Když ji chcete mít doma, dejte ji k tomu nejosvětlenějšímu oknu, co máte. Když nemá dost světla, je to na ní hned vidět - sotva roste, listy má bledé a květů se nedočkáte. V takovém případě by možná stálo za to pořídit nějaké umělé světlo, aby měla dost síly pořádně růst. Nezapomeňte, že buganvílie je takový teplomilný drobeček z tropů. U nás ji musíme na zimu schovat dovnitř, ideálně do světlé místnosti, kde je tak kolem deseti stupňů.
Pravidelná zálivka
Bouganvilea má ráda spíš sušší než přemokřené prostředí, ale když chcete, aby vám krásně kvetla a prospívala, musíte ji pravidelně zalévat. V parných letních měsících jí dopřejte pořádnou zálivku, ale počkejte, až vrchní vrstva zeminy trochu proschne. Dávejte si pozor, ať půda není pořád mokrá - to by mohlo způsobit, že kořeny začnou hnít a rostlina nakonec uhyne. Na druhou stranu, když bouganvileu necháte úplně vyschnout, začne shazovat listy i květy. Přes zimu, když rostlina odpočívá, stačí jen lehce zalévat a udržovat zeminu mírně vlhkou. Pozorujte, jak vaše bouganvilea reaguje na zálivku, a podle toho upravujte, jak často a kolik vody jí dáváte.
Hnojení pro bohaté květy
Bugenvilie je úžasná květina, co dokáže rozzářit každou zahradu či terasu nádhernými barevnými květy. Když chcete, aby vám bugenvilie krásně kvetla, musíte jí dopřát správnou výživu. Tahle nádherná rostlina si totiž potrpí na pořádnou porci živin, aby mohla vytvořit tu úchvatnou květinovou show.
Od jara do podzimu, když je v plném růstu, potřebuje pravidelné přihnojování každé dva týdny. Nejlíp se jí daří s hnojivem bohatým na fosfor, který jí pomáhá vytvářet ty nejzářivější květy.
V zahradnictvích seženete speciální výživu přímo pro bugenvilii, ale klidně můžete sáhnout i po běžném hnojivu na kvetoucí rostliny. Jen si dejte pozor na množství - držte se toho, co píšou na obalu. Přehnojení by vaší rostlince mohlo pěkně zavařit.
A ještě jeden tip - každé jaro jí dopřejte dlouhodobé hnojivo, které se pomalu uvolňuje. Díky tomu bude mít dostatek živin na delší dobu a odmění se vám bohatou záplavou květů.
Řez pro tvar a růst
Bouganvilea je úžasná šplhavá kráska, co umí rozzářit zahradu nádherně zbarvenými listeny. Když chcete, aby vám pěkně rostla a bohatě kvetla, musíte ji pravidelně zastřihávat. Nejlepší čas na řez je koncem zimy nebo když se jaro začíná probouzet, než rostlina vyraší. Je potřeba vystříhat všechny slabé větve, ty poškozené a taky ty, co se navzájem kříží. Loňské výhonky zkraťte těsně nad listy. Díky pravidelnému stříhání vyrostou nové výhonky, na kterých se pak objeví spousta květů. I když je bouganvilea už starší, nevadí jí ani radikálnější řez - vlastně jí to prospěje a omladí ji to. Nebojte se ji zastřihnout pořádně, protože kvete právě na nových výhoncích. Když budete bouganvileu správně stříhat, odmění se vám spoustou květů a vitálním růstem.
Vlastnost | Popis |
---|---|
Český název | Bugenvilea |
Typ rostliny | Popínavá dřevina |
Původ | Jižní Amerika |
Barva květů | Růžová, fialová, červená, oranžová, bílá |
Náročnost pěstování | Střední |
Doba květu | Jaro až podzim |
Možné choroby a škůdci
I když je bugenvilie celkem houževnatá kytka, občas ji potrápí různí nezvaní hosté a nemoci. Nejčastěji se setkáte s dotěrnými mšicemi, které se cpou šťávou z listů a květů - poznáte je podle toho, že listy jsou celé ulepené a květy pokroucené. Pak tu máme ty otravné svilušky, kvůli kterým listy žloutnou a opadávají. No a když je moc vlhko, může se objevit šedá plíseň, která se projeví ošklivými šedými fleky na listech i květech. Proto je fajn rostlinku pravidelně prohlížet a když něco není v pořádku, hned s tím něco udělat.
0 Zimní ochrana
Bouganvilea je nádherná šplhavá rostlina, která nás okouzluje svými pestrobarevnými listeny. Původně pochází z teplých krajů Jižní Ameriky. U nás bohužel venku zimu nepřežije, takže ji musíme na chladné měsíce schovat. Ideální je najít jí místo ve světlé místnosti, kde teplota neklesá pod 5-10 stupňů. Před zimou ji pořádně prostříháme, protože kvete na nových výhonech. S vodou to přes zimu moc nepřeháníme - necháme zeminu mezi zálivkami vždycky proschnout a hnojení úplně vynecháme. Jakmile se na jaře oteplí, můžeme bouganvileu pomalu zvykat na venkovní podmínky a po zmrzlých přestěhovat na zahradu nebo balkon. Tam už ji pravidelně zaléváme a přihnojujeme, aby nám pěkně kvetla. Když se o ni budeme takhle starat, odmění se nám nádhernými barvami na dlouhé roky dopředu.
1 Množení řízky
Když chcete rozmnožit bugenvílii, máte na výběr několik možností. Nejlíp se ale osvědčilo řízkování, které zvládne i začátečník. Na jaře nebo v prvních letních dnech si vyhlídněte svěží, mladé výhonky - z těch nastříháte řízky. Každý by měl mít délku zhruba od deseti do patnácti centimetrů a pár zdravých listů. U spodní části řízku lístky opatrně odstraňte a těsně pod očkem udělejte čistý řez. Vezměte si na to pořádně nabroušený nůž nebo kvalitní zahradnické nůžky, ať rostlinu zbytečně netrápíte. Připravené řízky pak zapíchněte do speciálního substrátu nebo si namíchejte vlastní směs z rašeliny a písku. Jemně je porosíte vodou a přiklopíte průhledným víkem - to pomůže udržet správnou vlhkost. Řízky potřebují světlo, ale pozor na přímé sluníčko. Nezapomeňte je pravidelně kontrolovat a rosit. Asi po měsíci až šesti týdnech by měly mít kořínky. Pak už je můžete s klidem přesadit, každý do vlastního květináče.
2 Bougainvillea v nádobách
Pěstování muškátovce v květináči je skvělá volba, když nemáte zahrádku nebo potřebujete přes zimu schovat rostlinu dovnitř. Tahle nádherná tropická kráska, které se lidově říká bugenvilie, přímo miluje sluníčko a její pestrobarevné listeny rozzáří každý prostor. Do květináče nasypte vzdušnou zeminu, co dobře propouští vodu, a nezapomeňte na pořádné odtokové otvory. Od jara do konce léta je potřeba pravidelně zalévat a přiživovat speciálním hnojivem bohatým na fosfor. Když se ochladí, začněte s vodou šetřit a než uhodí první mrazíky, přestěhujte bugenvílii do světlé místnosti, kde je tak 10-15 stupňů. Přes zimu stačí občas lehce zalít, jen aby země úplně nevyschla. Když se o ni budete takhle hezky starat, odmění se vám nádhernými květy i v dalších sezónách.
3 Inspirace pro vaši zahradu
Bugenvilie, ta nádherná šplhavá kráska, dokáže úplně proměnit každý kout zahrady. Chcete vědět, jak ji nejlépe využít? Zkuste třeba živý plot z bugenvilií. Stačí je zasadit podél plotu nebo zdi a nechat volně růst po opoře - za chvíli vám vytvoří hustou, barevnou stěnu, přes kterou nikdo neprojde. A co takhle ozdobit pergolu nebo altánek? Bugenvilie po nich sama vyšplhá a vytvoří vám příjemné stinné místečko k posezení, navíc se budete celé léto kochat záplavou barevných listenů. Nemáte zahradu? Nevadí! Bugenvilie se dá pěstovat i v nádobách. Pořiďte si kompaktnější odrůdu, postavte ji na prosluněný balkón nebo terasu, a když ji budete pravidelně zalévat a přihnojovat, odmění se vám bohatým květenstvím.
4 Symbolika a význam
Bugenvilie, tahle úžasná šplhavka, je mnohem víc než jen krásná ozdoba našich zahrad. Když se na ni podíváte blíž, objevíte celý příběh významů a tradic, které se liší podle toho, kde na světě se zrovna nacházíte. Spousta lidí ji vnímá jako symbol vášně a lásky. Její živé odstíny, od sytě růžové přes oranžovou až po nádhernou fialovou, v nás probouzí ty nejsilnější city. Když někomu darujete bugénvilii, je to jako byste řekli mám tě rád beze slov. V některých zemích ji lidé sázejí u vchodů a na terasách jako znamení vřelého přivítání - je to takové objetí pro každého hosta. Jak bujně roste a kvete, připomíná nám životní sílu a blahobyt. Ať už pro vás znamená cokoli, bugenvilie je živoucím důkazem toho, jak dokáže příroda okouzlit naše srdce a probudit v nás ty nejkrásnější představy.
5 Krása bez trní neexistuje
Bougainvillea, ta nádherná šplhavá kráska s pestrobarevnými listeny, dokáže očarovat každého, kdo ji spatří - i když má své malé ostny. Když se jí budete věnovat s láskou a pochopením, odmění se vám bohatou krásou. Aby vám rostlina prospívala, potřebuje hlavně spoustu sluníčka, bez něj totiž její květy nejsou tak výrazné a bohaté. Jelikož pochází z teplých krajin, nesnáší naše zimní mrazy, a proto ji u nás běžně pěstujeme v květináčích, které na zimu schováváme do tepla. Přestože má své specifické požadavky, je to vlastně nenáročná společnice, která vám bude dělat radost svojí nádhernou záplavou barev po dlouhá léta.
Publikováno: 11. 04. 2025
Kategorie: příroda