Split: Když se počasí spojí s krásou přírody

Počasí Split

Vítejte u našeho článku zaměřeného na aktuální počasí v chorvatském městě Split. Pro všechny návštěvníky tohoto krásného pobřežního města je počasí klíčových zpráv, které ovlivňují jejich plány a aktivity během pobytu. V tomto článku se podíváme na nejnovější informace o počasí v Splitu, abychom poskytli co nejaktuálnější a nejpřesnější předpověď pro vaše plány a dovolenou. Takže pokud se chystáte na cestu do Splitu nebo jste již na místě, doporučujeme vám sledovat tento článek, abyste byli v obraze o aktuálním stavu počasí a plánovali svůj pobyt co nejlépe.

Geografická poloha Splitu

Split se nachází na jižním pobřeží Jaderského moře v Chorvatsku. Město leží na poloostrově mezi horami a mořem, které ovlivňuje místní klima. V letních měsících jsou teploty velmi příjemné a horké, s minimem srážek. Naopak zimy bývají mírnější, avšak s větším množstvím deště. Tento kontrast mezi létem a zimou se odrazuje i na aktuálním počasí Splitu, které je tedy vysoce ovlivněno geografickou polohou města.

Klimatické podmínky Splitu

Split je znám svými příjemnými klimatickými podmínkami. Město se nachází v regionu s mírným podnebím, což znamená teplé léto a mírnou zimu. Průměrná teplota v létě se pohybuje mezi 25 až 30 stupni Celsia, což poskytuje ideální podmínky pro koupání a další letní aktivity. V zimě se teploty snižují na přibližně 10 až 15 stupňů Celsia, ale stále jsou velmi příjemné pro procházky po městě nebo návštěvu místních památek. V létě je také běžné, že foukají osvěžující větry ze středozemního moře, které udržují teplotu příjemnou i v horkých dnech. Celkové klimatické podmínky Splitu jsou tedy ideální pro turisty, kteří chtějí navštívit město a okolní oblasti nejen v letních měsících, ale i v jarním či podzimním období.

Průměrné teploty v jednotlivých ročních obdobích

Ve městě Split, nacházejícím se na pobřeží Jaderského moře, zaznamenáváme v průměru nejvyšší teploty v létě a nejnižší teploty v zimě. Průměrná teplota během letních měsíců června, července a srpna se pohybuje kolem 30 stupňů Celsia, s maximálními teplotami až do 35 stupňů. Naopak, během zimních měsíců prosince, ledna a února jsou průměrné teploty okolo 10 stupňů Celsia s minimálními teplotami klesajícími pod bod mrazu. Jaro a podzim charakterizují mírné teploty kolem 20 stupňů Celsia s občasnými dešťovými přeháňkami. Je tedy důležité brát v úvahu roční období při plánování cesty do Splitu a vybrat si vhodné oblečení pro dané počasí.

Srážky a vlhkost vzduchu v Splitu

Pokud mluvíme o počasí v Splitu, nelze nezmínit srážky a vlhkost vzduchu. V tomto přístavním městě na pobřeží Jaderského moře se totiž tyto meteorologické jevy objevují velmi často. V období od listopadu do února se zde průměrně spustí až 10 dní s deštěm, ale i v dalších měsících je dostatek deštivých dnů. Navíc mnohdy vlhkost vzduchu dosahuje hodnot okolo 80 %, což znamená, že se zde budete cítit trochu jako v tropických končinách. Pokud tedy plánujete návštěvu tohoto krásného chorvatského města, není od věci si s sebou vzít i deštník a podpořit svou pokožku hydratací.

Větrné podmínky v oblasti Splitu

Větrné podmínky v oblasti Splitu jsou velmi charakteristické. Díky poloze města u moře, jsou zde časté větry, které přinášejí do místního klimatu změny jak v teplotách, tak i v atmosférickém tlaku. Nejvíce se objevují jižní a jihovýchodní větry ze Středozemního moře, které bývají velmi teplé. Tyto větry mají často pozitivní dopad na turisty, kteří si tak mohou užít pocit exotiky a tepla. Naopak severozápadní vítr - bora je spojován s chladem a suchem. V létě se tento vítr projevuje spíše přechodně a přichází obvykle po letních bouřkách. Letošní rok byl ale zatím pro turisty velice přívětivý, díky stabilnějším podmínkám nebylo téměř žádných nečekaných změn počasí.

Specifika počasí v letním období

Letní období je v Splitu jedním z nejvyhledávanějších. Tento krásný chorvatský přístav, který leží na pobřeží Jaderského moře, nabízí návštěvníkům především slunečné a horké dny. Průměrná teplota v červenci a srpnu dosahuje 30 °C, avšak mohou se vyskytnout i dny s teplotami nad 35 °C. Díky tomuto teplu se mnoho lidí vyhýbá velkému horku a odpočívá si na pláži u moře nebo ochlazuje se v historickém jádru Splitu, kde jsou úzké uličky o něco chladnější. Nezáleží tedy na tom, zda se rozhodnete pro aktivnější dovolenou, jako například prohlídka Diocletianova paláce nebo hike ve vrcholcích pohoří Mosor, revitalizace je jistotou během letního počasí.

Specifika počasí v zimním období

V zimním období má Split specifické počasí, které se výrazně liší od letních měsíců. V prosinci a lednu jsou teploty průměrně kolem 10°C a v noci dokonce klesají pod 5°C. Dochází také k častým srážkám, především jako déšť, ale často i jako sníh. Tento fenomén je pro jižní Dalmácii poměrně neobvyklý a lidé si ho často rádi prohlédnou. Na druhou stranu v zimě Split nabízí klidné ulice bez turistického ruchu a překrásnou přírodu na okolních horách, které mohou být navštěvovány po celý rok. Proto i přes chladné počasí má Split stále co nabídnout svým návštěvníkům.

Vliv počasí na turistický ruch v Splitu

Počasí je klíčovým faktorem ovlivňujícím turistický ruch v Splitu. Tento chorvatský přístavní město je známé svými historickými památkami, krásnou pláží a bohatou kulturou. Nicméně, zhoršení počasí může mít vliv na turisty, kteří jsou ochotni strávit svůj čas venku. Deštivé dny nebo silné větry mohou omezit možnosti pro venkovní aktivity a snížit návštěvnost populárních turistických atrakcí. Na druhé straně, slunečné počasí s mírnými teplotami bude přilákat více návštěvníků na pláže a do historického centra města. Proto se informovat o aktuálním počasí splitem při plánování pobytu stává nezbytností pro každého cestovatele směřujícího do tohoto nádherného chorvatského města.

V závěru lze shrnout, že aktuální počasí v Splitu je velmi důležité pro turisty i místní obyvatele. Zdroje informací o počasí jsou naprosto klíčové, ať už se jedná o online předpovědi, televizní prognózy nebo rozhovory s místními lidmi. Přestože Split bývá považován za slunné místo s mírným klimatem, mohou se zde objevit i neočekávané přeháňky a bouře. Je tedy nutné být k počasí vždy připraven a nezapomínat na vhodné oblečení a vybavení.