Sporýš argentinský: Nepřítel na pastvě?
Sporýš argentinský: nepůvodní druh
Verbena bonariensis, která se k nám dostala až z dalekého jihu Ameriky, se už zabydlela v naší přírodě jako doma. Její nekontrolovatelné rozrůstání mění život zdejších tvorů. I když si některá zvířata, třeba ovečky, na tuhle rostlinu zvykla a začala ji okusovat, většina našich živočichů s ní nemá co do činění a nenajde v ní žádnou výživu. Když se takhle přemnoží a vytlačí naše domácí rostliny, na kterých si místní zvířena pochutnávala odjakživa, začne ubývat druhů a ochuzuje se celý ekosystém. Navíc se její semínka ráda vozí na kožíšcích zvířat, která je pak roznášejí všude možně. Tím se verbena šíří ještě rychleji a je čím dál těžší ji nějak zkrotit. Abychom ochránili naše původní rostliny a zvířata před takovými vetřelci jako je verbena, musíme táhnout za jeden provaz a řešit to ze všech stran.
Invazní chování a dopady
Sporýš argentinský patří mezi agresivní vetřelce v naší přírodě, kde vytváří neproniknutelné kolonie rostlin. Svým rychlým růstem a rozpínavostí doslova dusí původní rostlinné druhy, což vede k výraznému ochuzení místní flóry. Když se podíváme na jeho vztah k živočichům, zjistíme, že ho prakticky nic nežere - je totiž chuťově odpudivý a má minimální výživovou hodnotu. Místní zvířata se mu proto obloukem vyhýbají a hledají raději známou, původní vegetaci. V místech, kde se sporýš rozšířil, tak býložravci přicházejí o svou přirozenou potravu i útočiště. Tento problém se pak jako dominový efekt přenáší vzhůru potravním řetězcem až k vrcholovým predátorům. Nekontrolované šíření sporýše argentinského proto představuje skutečné nebezpečí pro stabilitu celého přírodního společenství.
Vliv na biodiverzitu
Sporýš argentinský, tahle agresivní rostlina k nám přicestovala až z Jižní Ameriky a dělá pořádný rozruch v naší přírodě. Kde se objeví, tam se rychle rozroste do neprostupných porostů a doslova válcuje naše domácí rostliny. To není dobrá zpráva pro místní zvířenu, která na původních rostlinách závisí. Když hmyz, ptáci a savci přijdou o svoji obvyklou potravu a místa k životu, začnou z krajiny mizet. Sporýš má navíc v rukávu další trumf - vypouští do půdy látky, které brání růstu jiných rostlin. Tím pádem se původní rostlinná společenstva rozpadají a celý přírodní systém se dostává do nerovnováhy. Tahle zelená invaze je skutečně vážný problém pro naši přírodu, proto musíme jeho šíření bedlivě sledovat a brzdit.
Vlastnost | Sporýš argentinský | Pýr plazivý |
---|---|---|
Výška | Až 1 metr | Až 30 cm |
Barva květů | Bílá | Zelená |
Potravní konkurence
Sporýš argentinský, tato nebezpečná rostlina z jihoamerického kontinentu, se stává čím dál větším problémem pro naše přírodní prostředí. Tam, kde se uchytí, začne rychle vytlačovat místní rostlinné druhy a tím pádem i živočichy. Sporýš totiž roste v tak hustých a neprostupných skupinách, že ostatní rostliny vedle něj prostě nemají šanci přežít. To vede k ochuzování přírody a ubývání potravy pro zvířata, která se živí rostlinami. Když se podíváme třeba na včely, motýly a další hmyz, který opyluje květy - ti v porostech sporýše nenajdou skoro nic k snědku ani místo, kde by se mohli schovat. A nejsou to jen malí tvorové, kteří trpí - i větší zvířata mají problém, protože původní rostliny, kterými se živila, prostě mizí.
Ohrožení původních druhů
Sporýš argentinský, ta nádherná květina z Jižní Ameriky, se u nás zabydlela jako oblíbená okrasná rostlina. Její vysoké stonky s drobnými fialovými kvítky sice působí okouzlujícím dojmem, ale za touhle krásou se skrývá skutečný vetřelec. Tahle nenáročná rostlina se totiž umí sama vysévat a rychle se rozrůstá i mimo naše zahrádky. V přírodě pak vytlačuje naše domácí druhy, které proti ní nemají šanci obstát.
Největší potíž je v tom, že sporýš argentinský je pro náš hmyz prakticky k ničemu. Naši opylovači z něj nemají žádný prospěch - nenajdou v něm nektar ani pyl, který potřebují k přežití. Když se pak tahle rostlina příliš rozšíří, ubírá prostor našim původním květinám, ze kterých se hmyz živí. To může časem vést k tomu, že začnou mizet včely, čmeláci i motýli. Měli bychom proto dávat pozor, aby nám sporýš neutekl ze zahrádek do volné krajiny.
Metody regulace populace
Sporýš argentinský se u nás chová jako nezvaný vetřelec a musíme proti němu aktivně bojovat. Naštěstí máme v této bitvě i čtyřnohé spojence - ovce a kozy, které tuhle rostlinu s chutí spásají a tím brání jejímu dalšímu bujení. Aby tahle přírodní strategie fungovala, musí zvířata na daném místě pást opravdu často a důkladně. Když se pastva zanedbá, sporýš rychle využije příležitosti a zabere nová území. Vědci teď zkoumají i možnost zapojit do boje další živočichy, třeba určité druhy hmyzu, které by mohly pomoci s přirozenou regulací. Musíme ale být opatrní a důkladně prověřit, že tito noví pomocníci nebudou škodit našim původním rostlinám a živočichům. Boj se sporýšem je zkrátka běh na dlouhou trať, který vyžaduje chytrý mix různých přístupů a pečlivé sledování situace.
Důležitost monitoringu
Sledování výskytu sporýše argentinského je zásadní pro ochranu zdraví našich zvířat a zachování pestrosti přírody. Tento agresivní vetřelec z jihoamerického kontinentu se rychle rozrůstá a postupně vytlačuje naše domácí rostliny. Následkem toho trpí kvalita pastvin a zvířata přicházejí o svůj přirozený zdroj potravy.
Díky pravidelnému pozorování můžeme sporýš včas odhalit a rychle zasáhnout. V boji proti němu se osvědčilo ruční vytrhávání, spásání vhodnými zvířaty, která si na něm pochutnají, a když není zbytí, tak i použití chemických postřiků. Když se tento problém přehlíží, sporýš se nekontrolovaně šíří dál a dál, ničí naši krajinu a jeho pozdější odstranění stojí spoustu peněz. Proto má pečlivé sledování sporýše argentinského smysl - chrání tím zdraví zvířat a uchovává přírodní rozmanitost i pro ty, co přijdou po nás.
Sporýš argentinský, invazivní druh s jemnými lístky a nenápadnými květy, se šíří krajinou jako tichý přízrak. Jeho zdánlivá křehkost klame, neboť pod povrchem se skrývá houževnatý soupeř, který nemilosrdně vytlačuje původní druhy a narušuje křehkou rovnováhu ekosystému.
Zdeněk Dvořák
Prevence šíření
Sporýš argentinský se velice rychle rozšiřuje hlavně díky zvířatům. Jeho semínka se totiž zachytí na srsti nebo kopytech a zvířata je pak nevědomky roznáší po loukách a okolní krajině. Proto je třeba zvířatům pravidelně prohlížet srst a pečlivě z ní odstraňovat přichycená semena. Když se zvířata pasou na místech, kde sporýš roste, je dobré je pak na pár dní zavřít do ohrady s krátkou trávou, aby se semena z jejich výkalů nedostala do země. Pravidelné kosení pastvin a luk brání tomu, aby rostlina vytvářela nová semena a dál se množila. Nesmíme zapomínat ani na důkladné čištění zemědělských strojů, které na zamořených plochách pracují. Semena se totiž snadno přilepí na pneumatiky nebo se zachytí v podbězích, takže před přejezdem na jiný pozemek musíme stroje pořádně očistit.
Publikováno: 11. 05. 2025
Kategorie: příroda